ALPAGU Vurucu İnsansız Hava Aracı

Roketsan-ATMACA-Banner

ALPAGU, STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen “Otonom Sabit Kanatlı Vurucu İHA” sistemidir. Sistem; “sabit kanatlı vurucu İHA (VİHA)”, “lançer” ve “yer kontrol istasyonu (YKİ)” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Asimetrik veya konvansiyonel harp içinde, tek er tarafından taşınabilen ve ateşlenebilen İHA, platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir.

STM Banner

ALPAGU, kompozit gövde ve aviyonik tasarımı sayesinde oldukça hafif ve ergonomik olarak tasarlanmıştır. Sistem, STM tarafından geliştirilen görev bilgisayarı ve uçuş kontrol sistemi marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etmekte olup, hedeflerin tespiti ve imhası “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde gerçekleştirilmektedir.

Sistem, TEK-ER seviyesinde tekli olarak kullanılabildiği gibi çoklu lançerlerle platformlar tarafından da kullanılabilmektedir. Yaklaşık 400 gram ağırlığında bir harp başlığına sahip olan ALPAGU, özellikle anti-personel görevlerinde aktif rol oynayacaktır. ALPAGU’nun farklı konfigürasyonları üzerinde de çalışmalar devam etmektedir. Mevcut ALPAGU Vurucu İHA Sistemi’nin, 2022 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanmaktadır.

Kabiliyetler

-Gündüz ve gece etkin operasyon
-Otonom hasas vuruş
-Hareketli hedeflere yönelim
-Yüksek performans seyrüsefer ve kontrol algoritmaları
-Tek er tarafından kullanılabilme
-Acil görev modları
-Gelişmiş ve elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme
-Özgün milli gömülü donanım ve yazılım
-Gömülü ve gerçek zamanlı nesne tespit, teşhis, takip ve sınıflandırma

Teknik Özellikler

Menzil:                                  10km
Görev Süresi:                        15dk
Mühimmat:                            400gr

ÖNERİLEN İÇERİK: MİLGEM Hetman İvan Mazepa Korveti Denize İndirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu