Altay İhalesinin Galibi

Roketsan-ATMACA-Banner

Altay tankının ilk 250 adet üretimini hepimizin bildiği gibi RBSS ortaklığı kazandı.Bu ortaklığın içinde BMC, Rheinmetall, Etika Strategi SDN BHD (Malezya’lı bir şirket sadece mali destek ortağıdır.) var.Altay tankını yılan hikayesine döndüren sebeplerin başında ihaledeki üst düzey rekabet geliyor. Otokar, FNSS ve BMC’nin yarıştığı ihale ilk yapıldığında Otokar’ın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyorken istediği yüksek fiyat ihalenin sonuçlanamamasına neden oldu. Fiyat konusunda elbet anlaşılabileceği ve Otokar’ın ihaleyi kazanmasına kesin gözüyle bakılırken BMC bu fırsatı kaçıramam bu ihaleyi kesinlikle almalıyım diyerek önce Rheinmetall ile ardından Etika ile anlaşarak hem mali hem teknolojik açıdan yaşanabilecek sorunları çözebileceği devlete belgeleyerek ihaleyi kazandı.

ALTAY TANKI ile ilgili görsel sonucu

STM Banner

Alman hükumeti ile yaşadığımız sorunlar MTU V12 1500 beygirlik multi-fuel motor konusunda problemler ortaya çıkardı.Hükumetimiz sonunda 250 adet motor alımı gerçekleştirdi ve ilk 250 adet tank için hazırladı ve yerli motor hamlesi başlatıldı.1500 beygirlik motoru bile beğenmeyen TSK, en az 1800 beygirlik motor istiyor ve yerli motor 1500+300 olarak üretilmesi planlanıyor.

Fabrika kurulumu devam ederken yaşanan üretim robotları krizinde Rheinmetall aktif rol oynayarak Alman hükümetine baskı yaparak hükümetimizin gözüne girdi.

Etika şirketinin Malezya ve Uzak Doğu Asya’da büyük bir pazarı bulunmaktadır. Altay tankını tanıtmak ve satabilmek için çok büyük ve önemli bir pazara sahip olduğu için bizde otomatik olarak bu pazara sahip olduk. Aynı şekilde Rheinmetall tüm Nato tanklarının toplarını yapan(bazıları Rheinmetall toplarını geliştirerek yerlileştirse de.) dünyada tank endüstrisinde en çok tanınan şirketlerden birisidir.Sahip olduğu inanılmaz pazar, devletler ve şirketler arası ilişkiler ve sahip olduğu kalifiye elemanlarıyla uzun zaman sonra ilk defa tank üretecek bir ülke için büyük bir fırsat olarak devletimiz tarafından değerlendirildi.

Ä°lgili resim

 

Yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısı, fabrika kurulumu konusunda yetersiz robot ve üretim makinesi sıkıntısı ve mali açıdan zorlanabilecek olan BMC tüm sıkıntılarını çözerek ihaleyi kazandı. Rheinmetall olmasa kesinlikle bu ihaleyi kazanamazdı. Etika’nın sağladığı maddi destek bile ihaleyi Otokar’ın elinden alamazdı fakat BMC yaşayabileceği tüm sorunları çözerek ihaleyi haketti.Birçoğumuz bizde dahil olmak üzere Almanlara güvenmiyoruz ve haklıyız da fakat Alman ortağı Rheinmetall’in yıllardır tank ihalesi almak için ve kendini yeniden kanıtlamak için gösterdiği çaba, sahip olduğu kalifiye eleman ve iş bilgisi, dünyanın her yerine ulaşabilen pazarı sayesinde uzun zaman sonra ilk defa tank üretecek ülkemiz için büyük bir fırsat.


Yazar: Yusuf METİN      Kaynak:SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Peki bu tanklarin insasinin gerceklestirecek tank fabrikasinin insaati devam ediyor mu? Yada oyle bir soz konusu mu?

  2. işin içini bir bilseniz, bu projeyi bmc nin batıracağını, Rheinmetall in bmc den sıkıldığını.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu