ALTAY Tankında son durum ne?

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Savunma Sanayii Başkanlığı Basın Müşavirliği koordinesinde düzenlenen toplantı esnasında Başkan DEMİR, ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) projesiyle ilgili olarak birtakım açıklamalarda bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “ALTAY Tankı ile ilgili olarak sözleşmesel olarak T0+18 Ay gibi bir sözleşmemiz var. T0 sıfır bizim için, ön şartlar sağlanıp da üretime hazır hale gelindikten sonraki aşamayı ifade ediyor. Firma, elinde güç paketi (motor ve transmisyon) olmadığı zaman T0’ı başlatamıyor. Güç paketi konusunda yapılan başvurunun sonuçlanmadığı durumda, biz T0’ı başlatamadığımız için bu 18 aylık süre de başlamıyor. Kamuoyuna deklere ettiğimiz bir 18 ayımız vardı daha önce, o zaman çok daha önceden yapılmış başvurunun sonuçlanmasını bekledik. Bu başvuru, şu anda pozitif veya negatif bir cevapla karşılaşmadı ve beklemede. Ancak güç paketi için alternatif aramalarımız hızla sürüyor, onun da çok yakında sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Güç paketi sonuçlandıktan ve üretim hattı kalifikasyonu da tamamlandıktan sonra T0 aşaması başlayacak, ondan sonra 18 ayı da başlatacağız.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) Projesi

Milli Ana Muharebe Tankı (AMT) ALTAY projesi kapsamında seri üretim sözleşmesi, 9 Kasım 2018 tarihinde BMC ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında düzenlenen törenle imzalanmıştı. Proje kapsamında; ilk seri üretim tank, T0+24’üncü ayda teslim edilecek ve ALTAY-T1 teslimatları T0+39’uncu ayda bitirilecek. Bununla birlikte, Savunma Sanayii Başkanı İsmail DEMİR’in direktifleri doğrultusunda sözleşme kapsamında olmayan bir adet ALTAY-T1 konfigürasyonundaki tanıtım tankının, T0+18’inci ayda tamamlanması hedefleniyor. İlk ALTAY-T2 tankı ise T0+49’uncu ayda teslim edilecek ve T0+87’nci ayda 250 adet tankın teslimatları tamamlanacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Merhaba,
    Altay Tankının geliştirilme sürecini takip ediyorum. Bu açıklamanızdan anlıyorum ki bahaneler arkasına saklanılıyor. Tankın motor ve güç aktarım halen temini yapılamamış olması bence bir projenin yanlış kurum yada yanlış kişiler ile yapıldığını gösteriyor. Motorun temin edildiği Almanya veya Ukrayna ile de bir anlaşmada yapılamadığı anlaşılıyor. Kritik önemdeki Tank gibi projenin bu kadar ciddiyetsiz ve plansız yürütülmesine hala seçilmiş bu hükümetin sessiz kalmasını da anlayamıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu