ALTAY’ın seri üretim anlaşması imzalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ALTAY Ana Muharebe Tankının seri üretim anlaşması, bugün düzenlenen törenle Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında imzalandı. Anlaşma kapsamında ilk aşamada BMC, 250 adet ALTAY Ana Muharebe Tankı üretecek.

STM Banner

ALTAY; T1, T2 ve T3 olmak üzere üç ayrı konfigürasyonda üretilecek. T1 aşamasında üretilecek olan tanklar, ASELSAN AKKOR Aktif Koruma Sistemine ve Roketsan üretimi ERA zırha sahip olacak. T2 aşamasında üretilecek tanklar, T1 aşamasındaki tanklara göre çok daha üstün yetenekte olacak. ALTAY-T2; Geliştirilmiş Zırh Sistemi, Tecrit Edilmiş Gövde Mühimmat Konfigürasyonu, Lazer Güdümlü Tank Topu Atış Yeteneği, Mürettebat Eğitim Modu ve Mobil Gizleme Ağı – İz Yönetimi yeteneklerine sahip olacak. ALTAY’ın T3 modeli ise İnsansız Kule Sistemine sahip olacak.

Fotoğraf: Y. Akbaba

Üretilecek olan 250 adet tankın 40 adeti T1, 210 adeti ise T2 konfigürasyonunda olacak. T3 konfigürasyonunda üretilecek tank sayısıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Savunma Sanayi Başkanı Demir’e göre üretim bandından ilk ALTAY Ana Muharebe Tankı, 18 ay sonra çıkacak.

ALTAY’ın teknik özellikleri için lütfen buraya tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu