ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk uçuşunun detayları

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı, bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. ANKA-3, ‘uçan kanat’ formundaki tasarımıyla dikkat çekiyor.

Türk savunma sanayii, insansız savaş uçağı alanındaki faaliyetlerini hızla sürdürüyor. BAYRAKTAR KIZILELMA’nın ardından ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı’ndan da bugün güzel haber geldi. Dikey kuyruksuz Turbofan motorlu İHA ANKA-3, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

STM Banner

TUSAŞ’ın İnsansız Hava Araçları (İHA) ailesinin 3’üncü üyesi olan ANKA-3’ün ilk uçuşu 1 saat 10 dakika sürdü. 8 bin feet irtifaya ulaşan ANKA-3 150 knot hıza ulaştı. 28 Aralık sabah saat 08.38’de pisten teker kesen ANKA-3 bu uçuşta pisti pas geçme testini de gerçekleştirdi. ANKA-3’ün uçuşuna Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yerli imkanlarla geliştirilen HÜRKUŞ Temel Eğitim Uçağı ve ANKA İnsansız Hava Aracı eşlik etti.

Yeni nesil İHA sistemi olan ANKA-3, keşif, gözetleme ve istihbarat; farklı hava-yer mühimmatları ile taarruz; hava-hava mühimmatları ile düşman helikopter, pervaneli uçak, İHA’larına angaje olarak av taraması; düşman RF yayımı yapan radar ve hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirme; hava ve karada dost kuvvetlere himaye; sinyal ve haberleşme istihbarat; elektronik harp; diğer dost unsurlarla beraber operasyon ve haberleşme rölesi gibi bir çok görevi yerine getirebilecek.

ANKA-3 sistemi, gövde içerisinde yer alan iki istasyonun her birinde 650 kg, kanat iç istasyonlarının her birinde 650 kg, dış istasyonlarının her birinde ise 100 kg mühimmat taşıyabilecek. Böylelikle, günümüzdeki insansız hava araçlarında en sık kullanılan mühimmatlardan; SOM-J, MK-82 ve Minyatür Bomba (SDB) gibi büyük mühimmatlara kadar pek çok seçeneğin entegrasyonu sağlanabilecek.

Performans

  • Maksimum Seyir Hızı: 0.7 Mach
  • İrtifa Tabanı: 40.000 ft.
  • Faydalı Yük Kapasitesi: 1200 kg.
  • Havada Kalış: 10 saat

ANKA-3’ün ilk uçuşu hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Hayırlı uğurlu olsun. Allah ülkemizi korusun şimdi gökyüzünde düşmanın göremediği ama düşmanını gören bir İHA’mız var artık. Allah bahtını açık etsin“ değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu