ANKA İHA’dan Yeni Uçuş Rekoru

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA), 30 saat 30 dakika boyunca havada kalarak yeni bir uçuş rekoruna imza attı.

Konuyla ilgili olarak TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada, “ANKA yeni başarılara imza attı! Bir sortide 30 saat 30 dakikalık görev uçuşu yaparak en uzun süre uçuş yapma rekorunu kırdı!” ifadelerine yer verildi. Uçuş rekoru kıran ANKA İHA’nın, “Yeni Nesil ANKA” konfigürasyonunda olduğu tahmin ediliyor.

STM Banner

Yeni Nesil ANKA

SavunmaSanayiST.com’un Haziran 2021’de TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirdiği özel çekimde, Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen ‘049’ numaralı ANKA görüntülenmişti. Edinilen bilgiye göre; Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen bu iki ANKA, ‘Yeni Nesil’ konfigürasyonundalar. Yeni Nesil ANKA’nın mevcut ANKA-S’den temel farkı, kanadının ve kanat profilinin değiştirilmiş olması. ANKA-S İHA 250 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 24 saat havada kalış süresine sahipken; Yeni Nesil ANKA, 350 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 30 saat havada kalış süresine sahip.

ANKA, halihazırda; Türk Hava Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Tunus Ordusu ve Kazakistan Ordusu tarafından tercih edilmiş durumda.

Haziran 2021 – ANKA ve AKSUNGUR RÖPORTAJI’nın Tamamı:

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’tan bir ülkeye daha ANKA ihracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu