Türk Savunma Sanayii Heyetinden Nijerya Çıkarması

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii temsilcileri Nijerya’ya çıkarma yaptı. Ondan fazla Türk savunma sanayii şirketinin yetkilileri geçtiğimiz hafta Nijerya’nın başkenti Abuja’da idi.

5. Türkiye-Nijerya Savunma Sanayii İstişare Toplantısı için Abuja’ya giden Türk heyeti, pek çok üst düzey Nijeryalı askeri yetkili ile bir araya geldi.

STM Banner

Aralarında TUSAŞ, Roketsan, BMC, Otokar, Tais Shipyard ve ASELSAN gibi şirketlerin yer aldığı ondan fazla şirketten oluşan Türk heyeti, Nijerya Savunma Bakanı Bashir Salihi Magashi ve üst düzey ordu komutanlarıyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Türk savunma sanayii firmaları, gerçekleştirdikleri görüşmeler kapsamında ürünlerini ve know-how deneyimlerini paylaştı.

Türkiye-Nijerya Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması

Ekim 2021’de Türkiye ile Nijerya arasında Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması imzalanmıştı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye ve Nijerya arasında Savunma Sanayii Alanında İş Birliği Anlaşması için imzalar atılmıştı. Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı liderliğinde imzalanan anlaşmaları kısa süre içerisinde hayata geçirmeyi planladıklarını kaydetmişti.

Nijerya ile iş birliğini her alanda daha ileriye taşımada kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan; terör örgütleri, silahlı çeteler ve deniz haydutlarıyla eş zamanlı mücadele yürüten Nijerya ile askeri savunma ve güvenlik konularındaki birliğimizi güçlendirileceğini belirtmişti.

Erdoğan, “savunma sanayi ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan imkan ve kabiliyetlerimizi Nijerya ile paylaşmaya hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Aralık ayında Savunma Bakanı Bashir Salihi Magashi ile İstanbul’da görüşmüştü.

İstanbul’da gerçekleştirilen görüşmede, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayisinde iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunulmuştu.

Görüşmelerde, Türkiye ve Nijerya arasındaki askeri eğitim ve savunma sanayi alanındaki iş birliğinin artırılmasının gerekliliği ifade edildi. Görüşmelerde ayrıca terörle mücadele konusunda tecrübe paylaşımının da önemi vurgulanmıştı.

Olası Satışlar Neler?

Türk heyetinin Abuja ziyareti öncesinde Nijerya basınına açıklamalarda bulunan Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari’nin Danışmanlarından Mallam Garba Shehu’ya göre Türk heyeti ile “askeri alımlar” ve “ekipman üretimi” konuları görüşülecekti.

Shehu’ya göre Nijerya’nın yapabileceği alımlar arasında şunlar yer alıyor: Hücum tüfekleri, materyalsavar tüfekleri, terörle mücadele ekipmanları, zırhlı araçlar, İHA’lar ve araçlar.

Türk heyetinin Nijeryalı ulusal savunma şirketi Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON) ile görüşeceği de kaydedilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Dearsan’dan Nijerya’ya OPV 76 İhracatı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Africa Intelligence, Twitter, African Military Blog

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu