ANKA III üçüncü kez havalandı: 10 bin feet

Roketsan-ATMACA-Banner

ANKA III İnsansız Savaş Uçağı, üçüncü kez havalandı. Yaklaşık 2 saat boyunca havada kalan ANKA III, 10 bin feet irtifaya çıktı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ilk uçuşunu 28 Aralık 2023’te gerçekleştirdiği ANKA III için geliştirme ve test faaliyetlerine devam ediyor. İlk uçuştan elde edilen verilerle iyileştirilen ve devamında yeni test uçuşları yapan ANKA III, üçüncü kez gökyüzüyle buluştu. Son uçuşunda 2 saat havada kalan ANKA III, 160 knot hıza ulaştı, 10 bin feet irtifaya çıktı.

STM Banner

Uçuşta, otopilot ve uçuş mekaniği testleri gerçekleştirildi.

Temel aviyonik mimarisi ANKA ve AKSUNGUR ile ortak olan ANKA III’ün yeni itki sistemi başta olmak üzere değişen alt sistemlerine yönelik tasarım çalışmaları icra edildi. Ekim 2022’de Kritik Tasarım Gözden Geçirme Fazı başladı. Kasım 2022’de ise hava aracının ilk detay parça üretimi gerçekleştirildi. Ocak 2023’te yapısal montajı, şubatta ekipman ve kablaj yerleşimleri tamamlanan ANKA III’ün sesi ilk kez mart ayında duyuldu. ANKA III, Nisan 2023’te taksi testleri için pist başına geçti. ANKA III’ün ilk uçuşu ise Aralık 2023’te gerçekleştirildi.

ANKA-3

TUSAŞ ANKA III

Anadolu Ajansı’na göre ANKA III; gövde içinde yer alan iki istasyonun her birinde 650, kanat iç istasyonlarının her birinde 650, dış istasyonlarının her birinde ise 100 kilogram mühimmat taşıyabilecek. Böylelikle ANKA III’e insansız hava araçlarında en sık kullanılan SOM-J, MK-82 ve Sığınak Delici Bomba gibi büyük mühimmatlara kadar pek çok seçeneğin entegrasyonu sağlanabilecek.

ANKA III sistemi; taşıma kapasitesinin yüksekliği, çok sayıdaki dahili ve harici mühimmat istasyonu ve görünürlüğü düşük tasarımıyla pek çok görevde başrolü üstlenecek yeteneğe sahip olarak geliştirildi. ANKA III, keşif, gözetleme ve istihbarat, farklı hava-yer mühimmatları ile taarruz, İHA’lara angaje olarak av taraması, düşman RF yayımı yapan radar ve hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirme gibi görevleri icra edecek. Ayrıca hava ve karada dost kuvvetlere himaye, sinyal ve haberleşme istihbarat, elektronik harp, diğer dost unsurlarla beraber operasyon ve haberleşme rölesi gibi bir dizi görevi de yerine getirebilecek.


Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu