ANKA-S’ler İncirlik Hava Üssü’ne konuşlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ANKA-S İnsansız Hava Araçları, İncirlik Hava Üssü’ne konuşlandırıldı.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ANKA-S Uydudan Kontrollü İnsansız Hava Araçları, Adana’da bulunan İncirlik 10’uncu Tanker Hava Üs Komutanlığı’na konuşlandırıldılar. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ANKA-S İnsansız Hava Araçları, 302’inci ŞİMŞEK Filo’ya tahsis edildiler. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 10 adet ANKA-S İHA bulunmakta olup, 10 adet ANKA-S’nin daha tedarik edileceği bilinmektedir. Ayrıca, Jandarma Havacılık Başkanlığı envanterinde de 6 adet ANKA-S bulunmakta olup, 2 adet daha ANKA-S teslim edilecektir.

STM Banner

ANKA-S İnsansız Hava Aracı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını teminen, 25 Ekim 2013 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş arasında imzalanan ANKA-S projesi kapsamında, 200 kg faydalı yük kapasitesi ile 30,000 ft irtifa – 24 saat uçuş süresi yeteneklerini başarı ile gösteren ANKA Blok-B insansız Hava Aracı (İHA) kazanımlarından faydalanılarak, geliştirme çalışmaları yapılmıştır.

Temel olarak, uydu üzerinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri Muhabere Sistemi (TAFICS) üzerinden mesafe bağımsız kontrol yeteneği ile geliştirilen ANKA-S sisteminde; otonomi özellikleri attırılmış, yeni nesil milli yüksek çözünürlüklü (HD) gece ve gündüz kamerası ve telsiz rölesi faydalı yükleri ile görev kabiliyeti üst seviyeye çıkartılmıştır. Özellikle uydudan kontrol yeteneği ile görev menzili binlerce kilometreye ulaşan ANKA-S İHA sistemi ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerine stratejik anlamda önemli bir katma değer ve yetenek sağlanmıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu