Ankara’daki terör saldırı girişiminde dikkat çeken silah

Roketsan-ATMACA-Banner

Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yönelik terör saldırısı girişiminde ele geçirilen silah sistemi, dikkat çekti. RPO-A Shmel adlı silahın Türkiye’de çok bir geçmişi bulunmuyor.

Bugün sabah saat 09:30’da iki terörist, Ankara’da bulunan İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nü hedef aldı. Teröristlerden bir tanesi üzerindeki canlı bomba yeleğini infilak ettirirken, diğer terörist ise güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

STM Banner

Olayın ardından bölgede yapılan incelemelerde, teröristlere bir silah ele geçirildi. SavunmaSanayiST.com olarak derlediğimiz bilgilere göre; söz konusu silahın adı, RPO-A Shmel. Sovyet döneminde KBP tarafından geliştirilen RPO-A Shmel, esasında Türkiye’de aşırı yoğun olarak kullanılmayan türden bir silah sistemi. RPO-A, LAW’a benzer şekilde termobarik yani yakıcı özellikte bir roket sistemi. Böyle bir silah sisteminin bu terör saldırı girişiminde kullanılmış olması, yaşanan terör olayını da diğerlerinden ayırıyor.

2020’den itibaren teröristler tarafından aktif kullanıma alındı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Pençe-Kilit bölgesinde Mayıs 2022’de düzenlenen bir operasyonda, RPO-A Roket Tahrikli Alev Silahı’nın ele geçirildiği görülmüştü. Öte yandan yine 2020 yılında Barış Pınarı bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda, bir teröristin üzerinden RPO-A ele geçirilmişti. Yine 2020 yılında PKK’lı teröristler tarafından Metina bölgesinde gerçekleştirilen ve 5 Peşmerge’nin öldürüldüğü saldırıda da RPO-A Shmel kullanıldığı biliniyor.

Pençe-Kilit-Shmel

Shmel kullanan PKK’lı teröristlerin, Suriye’de özel bir eğitimden geçtiği biliniyor. Dolayısıyla elde edilen veriler, PKK’lı teröristlerin Shmel silah sistemi ile 2018 sonrasında Suriye’de karşılaştığı ve kullanıma aldığı yönünde.

RPG serisi roketatarlara benzer yapıda bulunan RPO-A Shmel, 80’li yıllarda Sovyetler Birliği tarafından geliştirildi. 93mm çapındaki RPA-A Shmel, roket tahrikli bir alev silahı. Yani yanıcı özellikli termobarik bir harp başlığına sahip. 11 kilogram ağırlığında silah, 0.92 metre uzunluğa sahip. Silahta kullanılan roket mühimmatının uzunluğu ise 0.7 metre.

Azami menzilli 1000 metre

İlk olarak 1980’li yılların sonunda Afganistan’daki Sovyet birlikleri tarafından kullanıma alınan RPO-A, 1000 metre azami ve 300 metre etkili menzile sahip. Uygun şartlarda, eğitimli birisi tarafından 600 metreye kadar isabetli atış yapılabiliyor. RPO-A kullanıcısı ülkeler arasında; Afganistan, Belarus, Çin, Kongo, Fiji, Gürcistan, Hindistan, Kazakistan, Kuzey Kore, Rusya Federasyonu, Ruanda, Sri Lanka, Suriye, Ukrayna ve Vietnam bulunuyor.

Son olarak Suriye’de ve Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında, RPO-A Shmel’in aktif olarak kullanıldığı biliniyor.

RPO-A Shmel

RPO-A, 3 ana mühimmat seçeneğine sahip. Silah ile aynı isme sahip ilk mühimmat, RPO-A. 2.1 kilogram ağırlığındaki mühimmat, termobarik özellik gösteriyor ve 50 metrekare genişliğindeki açık alana nüfuz edebiliyor. Kapalı alanda ise 80 metrekare genişliğindeki alana nüfuz edebiliyor. RPO-A mühimmatının etkisinin, bir 120mm’lik havan veyahut 122mm’lik yüksek patlayıcılı roket mühimmatına eşdeğer olduğu biliniyor.

İkinci sıradaki mühimmat ise RPO-D olarak biliniyor. Bu mühimmat esasında bir sis mühimmatı.

Üçüncü sırada, RPO-Z bulunuyor. 2.5 kilogram ağırlığındaki bu mühimmat ise yangın çıkarıcı bir mühimmat.

Ancak genellikle ilk sıradaki RPO-A mühimmatı aktif olarak kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu