Teröristlerin aracına ASELSAN KANGAL ile müdahale edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nü hedef alan saldırıda kullanılan şüpheli araca, ASELSAN KANGAL EOD Jammer Sistemi ile müdahale edildi.

Bugün sabah saat 09:30 sularında, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yönelik düzenlenen terör saldırısında, 2 terörist ölü olarak geçirildi. Bomba imha uzmanları tarafından teröristlere ait araca müdahale bulunulurken, ASELSAN tarafından geliştirilen KANGAL EOD Jammer Sistemi kullanılması dikkat çekti.

STM Banner

KANGAL, ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan sözleşmeye binaen 2018 yılında araca monte şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine girmişti. Akabinde ASELSAN, KANGAL’ın ‘EOD’ diye tabir edilen ve bomba imha uzmanının beraberinde hareket ettirebildiği tekerlekli bir versiyonunu geliştiridi.

Dron ve RF kontrollü patlayıcılara karşı koruma sağlıyor

Geliştirilen KANGAL EOD, kritik noktaların RF kontrollü el yapımı patlayıcılara ve Drone/Mini İHA’lara karşı korunmasını sağlıyor. KANGAL, tam kapsama özelliği sayesinde tüm Radyo Frekans (RF) bandında telsizlerin, uzaktan kumandaların, cep telefonlarının RFEYP tetik frekans-larına ve Drone/Mini İHA’ların uzaktan komuta, GNSS, Veri/Görüntü/Video Aktarım frekanslarına aktif karıştırma uyguluyor.

ASELSAN KANGAL

Sistem sayesinde, öncelikli hedefler özelinde istenilen spektral şekillendirme oluşturulabiliyor, istenilen bantlar karıştırma harici bırakılarak istenilen yerlerde farklı çıkış gücüne sahip karıştırma alt bantları tanımlanabiliyor. Sistemin yazılım tabanlı karıştırıcı sistemi olması sayesinde, kullanıcı ihtiyacı ve öncelikli olduğu değerlendirilen tehditlere göre programlama yapılarak, RF çıkış gücü frekans bandına istenen şekilde dağıtılabiliyor.

Yeni nesil, çok kanallı, kompakt ve birden çok amaca yönelik olarak tasarlanan KANGAL Drone-Mini/Mikro İHA & RFEYP Karıştırma/Köreltme Sistemi sayesinde patlayıcı madde imha uzmanı, görevini rahatlıkla yerine getirebiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: ASELSAN’ın MURAD AESA Radarı için kritik süreç başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu