ANTONOV An-178 uçağının gövde montajını tamamladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna merkezli ANTONOV SE şirketi; Peru Ulusal Polis Departmanı için seri üretim bandına aldığı An-178 Askeri Nakliye Uçağı’nın, gövde kısmının montajını tamamladı.

Ukroboronprom’un bir parçası olan SpetsTechnoExport, Kasım 2019’da AN-178 Nakliye Uçağı tedariki için Peru İçişleri Bakanlığı ile bir sözleşme imzalamıştı. Anlaşmanın imzalanması ile birlikte yeni nesil ANTONOV uçağı için Latin Amerika pazarı resmen açıldı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre ANTONOV, Peru Ulusal Polis Departmanı için seri üretim bandına aldığı An-178 Askeri Nakliye Uçağı’nın gövde montajını başarıyla tamamladı. Peru’ya teslim edilecek “006” seri numaralı An-178 uçağının, yakın gelecekte ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

An-178 Antonov

Türkiye Ukrayna arasındaki An-178 diyalogu

Antonov tarafından geliştirilen An-178 Askeri Nakliye Uçağı, 2018 yılında Antalya Havalimanı’nda gerçekleştirilen Eurasia Airshow esnasında statik alanda sergilenmişti. Bu esnada elde edilen “Ukrayna ile Türkiye, An-178 için ortak üretim modelini tartışıyor” şeklindeki duyumlar, An-178’in bir sene sonra TEKNOFEST 2019’a da katılması ile güçlenmişti.

Bir süre düşük seviyede seyreden Türkiye ile Ukrayna arasındaki An-178 görüşmeleri, şu sıralar tekrar gündemde. Geçtiğimiz günlerde CNN’e açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kubela, “Şimdi daha cesur projeler başlatmak istiyoruz. Türk ve Ukrayna teknolojilerinin bir arada kullanıldığı projeler. Bu küresel anlamda da rekabetçi projeler olacak. Uçak üretimi yapan Antonov isimli dünyaca ünlü bir şirketimiz var. Türk ortaklarımıza bir öneride bulunduk. Üret ve uç. Yani sadece uçaklarımızı satmaya çalışmıyoruz. Ortak üretim de gündemimizde.” ifadelerinde bulundu.

Antonov

Türkiye’den An-178’e yönelik ilginin sadece Türk Silahlı Kuvvetleri ile kısıtlı olmadığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de uçakla ilgilendiği biliniyor. Jandarma Havacılık Daire Başkanlığı ile Emniyet Havacılık Dairesi başkanlığından üst düzey yetkililerden oluşan Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Delegasyonu, Ekim 2019’da Ukrayna merkezli havacılık şirketi Antonov’a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve An-178 uçağının üretim bandını incelemişti.

An-178 Özellikleri

Ukrayna merkezli Antonov Company tarafından geliştirilen An-178 Askeri Nakliye Uçağı; 32.2 metre uzunluğa, 30.5 metre kanat açıklığına, 9.5 metre yüksekliğe, 15 ila 18 ton azami faydalı yük kapasitesine, 12.200 metre servis irtifasına, 825 km/sa azami hıza, 18 ton faydalı yük ile 1000km uçuş menziline ve 2 kişilik mürettebata sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Acaba bu uçaklar askeri malzeme ve personel nakliyesi dışında iha görevlerindede kullanılabilir mi ?
    Atmaca veya Som türevleri belirli bir yükseklikten bırakılabilir mi ? 18 ton kapasite az değil. Tusaş ve Bayraktar zaten bu işlerde uzmanlaştı. Pilot bile gerek kalmayacak şekilde gerekli elektronik ve aviyonikler bu uçağa monte edilebilir mi? Yeterince yakıt depolayabilir,sürati de az değil. Bunun neden olmayacağını yakında bu işten daha iyi anlayanlar açıklayacak zaten. Öylesine aklıma geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu