APKWS ilk kez yerden ateşlendi

Roketsan-ATMACA-Banner

BAE Systems tarafından geliştirilen APKWS Lazer Güdümlü Roket Sistemi, ilk kez yer tabanlı bir silah sisteminden başarıyla ateşlendi.

İngiltere merkezli BAE Systems tarafından geliştirilen APKWS Lazer Güdümlü Roket Sistemi, atışlı testler kapsamında ilk kez yer tabanlı bir silah sisteminden başarıyla ateşlendi. Söz konusu atışlı testler ile APKWS’nin kara kuvvetleri için hassas vuruş yeteneği sunma kapasitesi gösterildi ve kanıtlandı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak şirketten yapılan açıklamada, “BAE Systems, ABD Ordusu’nun Yuma Proving Ground merkezinde APKWS roketlerini, ABD Donanması ve önde gelen bir roket lançeri üreticisi olan Arnold Defense ile iş birliği içerisinde test etti. Ekip, başarılı atışlar yapmak için için Arnold’un FLETCHER 2,75 inç / 70mm Silah Sistemi konseptini (kara taşıtları için özel olarak tasarlanmış lazer güdümlü bir roketatar) kullandı.” ifadelerine yer verildi.

BAE Systems APKWS

BAE Systems tarafından geliştirilen APKWS, esasen 70 milimetrelik roketlere güdüm yeteneği kazandırmak için geliştirilmiş bir güdüm kitidir. Halihazırda birçok ülke tarafından kullanılan APKWS, entegre edildiği 70 milimetre çapındaki roketleri lazer güdümlü hale getirmekte ancak menzilini bir miktar düşürmektedir. APKWS mühimmatının menzili, 5 kilometredir.

Türkiye’de APKWS muadili olarak Roketsan tarafından geliştirilen CİRİT Füzesi mevcuttur. APKWS mühimmatından daha önce geliştirilen CİRİT, safkan bir füze sistemidir. CİRİT’in menzili ise 8 kilometredir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu