Ares Shipyard 2022’yi İlklerle Kapattı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin gemi inşaa üssü Ares Shipyard, 2022 yılını önemli başarılarla uğurluyor. Şirket, 2022 yılı içerisinde 75 adet botun üretimini gerçekleştirdi.

Antalya merkezli Ares Shipyard, 2022 yılını birçok ilki başararak kapatıyor. Şirket, Türkiye ile dost ve müttefik ülkeler için bir yıl içerisinde 75 botun üretimini tamamladı. Bu dönemde, özellikle Körfez ülkelerine gerçekleştirilen ihracatlar dikkat çekti.

STM Banner

Şirket yılın ilk aylarında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile iki adet ARES 65 FCTV Botu tedariki için sözleşme imzaladı. Türk denizlerinde birçok noktada yürütülmekte olan hidrokarbon arama faaliyetlerinde; sismik araştırma gemileri, kuyu ve platformlara personel ve lojistik destek sağlama görevlerinde, ARES 65 FCTV botları kullanılacak.

Yılın devamında ise ARES Shipyard, KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı’na 3 adet Ares FB Sahil Güvenlik Botu teslim etti.

ares 35

ARES 35 FPB Süratli Devriye Botu, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da tercih edildi. Bu doğrultuda; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Kontrol Botu Projesi kapsamında ilk bot, 2021 yılının ilk yarısı içerisinde denize indirilmişti.

122 adet ARES 35 FPB Süratli Devriye Botu’nun (105 adedi Sahil Güvenlik Komutanlığı, 17 adedi Emniyet Genel Müdürlüğü) inşasını kapsayan proje, Dünya gemi inşa tarihindeki en büyük seri üretim programı olma özelliğini taşıyor. Botların teslimat faaliyetleri, 2022 yılında da devam etti.

Körfez Ülkelerine ihracatta Rekor Kırıldı

Körfez’e yönelik ihracatlarında önemli başarılar elde eden şirket, Katar’a 3 adet yüksek süratli ARES 40 FIC Ani Müdahale Botu ihraç etti. ARES Tersanesi son altı yıl içinde 31 adetten oluşan yeni nesil karakol botu filosunu Katar Sahil Güvenlik Kuvvetlerine teslim etti.

Öte yandan Ares Shipyard, oldukça zorlu bir ihracat projesini de yine 2022 yılı içerisinde hayata geçirdi. ENM KOREA firması ana yükleniciliğinde Irak Savunma Bakanlığı ile imzalanan TYPE 55 SAT botlarının üretimi ARES Tersanesi ve PRO DGS Tersanesi ile kurulan ortak girişim ile gerçekleştirilecek.

Ares-Shipyard

Daha önce umman Sultanlığı ile ARES 85 BOLD Süratli Devriye Botu ihracatı için sözleşme imzalayan Ares Shipyard, 14 adet botun teslimatını 2022 yılı içerisinde gerçekleştirdi.

Öte yandan Ares Shipyard ve Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)’ndan da 2022 yılında güzel haberler geldi. ULAQ’ın farklı konfigürasyonları üzerine çalışmalarını sürdüren iki ortak şirket, yüzey ve denizaltı savunma harbi kabiliyetlerine sahip ULAQ SİDA için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşme imzaladı.

Şirket, 2023 yılında da faaliyetlerine tüm hızıyla devam edecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu