ARES Shipyard rekor projede ilk botun kabulünü tamamladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ARES Shipyard, Kontrol Botu Projesi kapsamında üretilen ilk botun kabul faaliyetlerini başarıyla tamamladı. Kontrol botları, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Kontrol Botu Projesi kapsamında ilk bot, 2021 yılının ilk yarısı içerisinde denize indirilmişti.122 adet ARES 35 FPB Süratli Devriye Botu’nun (105 adedi Sahil Güvenlik Komutanlığı, 17 adedi Emniyet Genel Müdürlüğü) inşasını kapsayan proje, Dünya gemi inşa tarihindeki en büyük seri üretim programı olma özelliğini taşıyor.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ARES Shipyard tarafından yapılan açıklamada, “T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü heyetlerinin katılımıyla, dünya gemi inşa arşivlerindeki “En Büyük Seri Üretim” olan Kontrol Botu Projesinin ilk bot kabulünü gerçekleştirerek, çok kritik bir kilometre taşını başarıyla geçtik.” ifadelerine yer verildi.

Karbon takviyeli gelişmiş kompozit malzemeden üretilecek botların uzunluğu 11.90 m, genişliği 3.76 m, draftı ise 0,80 metre olacak. Ana sevk sistemi iki adet dizel motor ve su jeti olan platformun, 160 deniz mili menzile, 35 kts (64.82 km/s) maksimum hıza ve 11,85 ton deplasmana sahip olacağı belirtiliyor.

Türk Loydu’nun norm ve kurallarına göre inşa edilecek botlar, Karadeniz’in Kuzeydoğusundaki Artvin’den, Akdeniz’in Güneydoğusundaki Hatay’a kadar Türkiye’nin tüm kıyı bölgelerinde faaliyet göstererek hak ve menfaatlerin korunmasında rol alacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Dünyanın En Hızlı Açık Deniz Karakol Gemisi: ARES 150 HERCULES


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu