Prof. Dr. İsmail DEMİR’den GEZGİN Füzesi açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

CNN Türk yayınına katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, GEZGİN Seyir Füzesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İsmail DEMİR; GEZGİN Seyir Füzesi’nin, SOM ve ATMACA füzelerinden elde edilen tecrübeler ile geliştirildiğini, yabancı motor ile çeşitli testlerin gerçekleştirilmesi ihtimali olsa da ARAT Projesi kapsamında Kale Arge tarafından geliştirilecek motor ile yola devam edileceğini açıkladı.

STM Banner

GEZGİN Projesi ile ilgili olarak Kasım 2020’de SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulunan Başkan Demir, “GEZGİN tabi ki daha uzun menzile sahip, daha fazla faydalı yük taşıyabilecek bir sistem olacak. O konuda da yine motor asıl unsuru oluşturuyor. Motoru çalışıyoruz, motordan sonraki tasarım konusunda da ümitliyiz çünkü bayağı da bir tecrübe birikti.” ifadelerinde bulunmuştu.

GEZGİN Füzesi’nin Motoru: ARAT Projesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) gücüne güç katması hedeflenen seyir füzelerinin motor ihtiyaçlarının yerli ürünlerle karşılanması amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı ile Kale Arge arasında iş birliği protokolü, Kasım 2021’de imzalandı.

Arat-Projesi

Cumhurbaşkanlığına bağlı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, lansmanı yapılan ARAT projesi için Kale Ar-Ge ile bir protokol imzaladı. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katması hedeflenen seyir füzelerinin motor ihtiyaçlarının yerli olarak karşılanması amacıyla SSB adına İsmail Demir ve Kale Ar-Ge adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay protokole imza attı.

‘Ölüm balığı” anlamına gelen ARAT projesiyle seyir füzeleri başta olmak üzere benzer itki seviyesi ihtiyacı olan platformların motor ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla sağlanması hedefleniyor. Yüksek irtifa ve zorlu çevresel şartlarda çalışacak özellikte bir tasarım ve kalifikasyona sahip ARAT motoru, seyir füzelerinin de önemli bir ihtiyacını karşılayacak. ARAT, GEZGİN Füzesi’nde kullanılacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Seyir Füzelerine Milli Motor… ARAT Projesi Başlatıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu