ARES Tersanesi’nden Katar’a Ani Müdahale Botu İhracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Antalya merkezli ARES Tersanesi, Katar’a yönelik bir ihracat daha gerçekleştirdi. 3 adet yüksek süratli ARES 40 FIC Ani Müdahale Bot’u Katar’a ihraç edildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada ”Katar İçişleri Bakanlığı ile MILIPOL Katar 2022 Savunma Sanayi Fuarında imzalanan sözleşme kapsamında dizayn ve inşa edilmekte olan yüksek süratli ARES 40 FIC Ani Müdahale Botlarımız, Katar’ın deniz güvenliğinin caydırıcı güçlerinden biri olacak” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Sözleşme kapsamında 3 Adet ARES 40 FIC Ani Müdahale Botu (Fast Interceptor Craft) Katar Sahil Güvenlik Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun olarak üretilecek.

Gelişmiş kompozit gövdeli, IACS klaslı ARES 40 FIC; hızlı müdahale, eskort görevlerinin yanı sıra insan kaçakçılığı ve kaçakçılıkla mücadele operasyonlarını yürütmek için tasarlandı. ARES 40 FIC Ani Müdahale Botu 60 deniz mili gibi oldukça dikkat çekici bir hıza sahip.

ARES Tersanesi son altı yıl içinde 31 adetten oluşan yeni nesil karakol botu filosunu Katar Sahil Güvenlik Kuvvetlerine teslim etti.

ARES ve Katar arasında imzalanan anlaşmanın bedelinin ise 3.7 milyon dolar civarında olduğu öğrenildi.

ARES 40 FIC Ani Müdahale Botu

  • Gelişmiş kompozit gövde
  • 60 Knots hız
  • 250 deniz milinin üzerinde menzil
  • Otomatik stabilize 12,7 mm’lik silah sistemi
  • 13.6m uzunluk

ÖNERİLEN İÇERİKBangladeş ARES 150 HERCULES Tedarikine Hazırlanıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ARES Tersanesi

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu