Artec’e 2.6 milyar euro değerinde Boxer siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Rheinmetall ve Krauss-Maffei Wegmann (KMW) şirketleri tarafından oluşturulan Artec konsorsiyumu, İngiltere Ordusu için 500 adetten fazla Boxer 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) üretmek için İngiltere Savunma Bakanlığı ile 2.6 milyar euro değerinde bir sözleşme imzaladı. Rheinmetall tarafından yapılan açıklamaya göre sözleşme, Avrupa Tedarik Ajansı Ortak Silahlanma İş Birliği Teşkilatı (OCCAR) aracılığıyla Artec’e verildi.

Rheinmetall ve Krauss-Maffei Wegmann’a verilen bu sipariş, toplam sipariş hacminin %50’sini oluşturuyor. Artec konsorsiyumu tarafından halihazırda teslim edilen veya şu anda sipariş edilen toplam Boxer araç sayısı 1.400 aracı aşıyor.

STM Banner

İngiliz ordusu tarafından sipariş edilen Boxer araçları; zırhlı personel taşıyıcı, komuta aracı, silah taşıyıcı ve saha ambulansı da dahil olmak üzere birkaç farklı konfigürasyonda üretilecek. Araçların teslimatının 2023’te başlaması bekleniyor. Üretimin çoğu İngiltere’de gerçekleşecek ve önemli miktarda İngiliz şirketine iş hacmi yaratacak. Tam ölçekli üretim, Almanya’da başlayacak ancak İngiliz ordusu için mukadder Boxer araçlarının %90’ı Rheinmetall ve Krauss-Maffei Wegmann (KMW) tarafından işletilen tesislerde, İngiltere’de üretilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu