ASELSAN BİTES’in bütün hisselerini aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, %51’lik hissesine sahip olduğu BİTES’in kalan %49’luk hissesini de satın olarak ortaklıktaki payını %100’e çıkarttı. BİTES artık tamamen ASELSAN’a ait.

Türk savunma sanayii şirketlerinden BİTES, arttırılmış gerçeklik, yapay zeka, simülasyon yazılımları olmak üzere araştırma, tasarım, geliştirme ve mühendislik alanlarında faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda şirketin hisselerinin %51’lik kısmı, ASELSAN tarafından satın alınmıştı.

STM Banner

ASELSAN tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre; şirket, BİTES’in geriye kalan %49’luk hissesini de satın aldı. Böylelikle BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri Yazılım Elektronik Ticaret A.Ş., artık tamamen ASELSAN’a ait bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürecek.

BİTES Savunma

Halihazırda BİTES, 500’e yakın çalışanı bünyesinde barındırıyor. 2005 yılında kurulan BİTES, savunma sanayiinde faaliyet gösteren birçok şirketle çalışıyor. Özellikle BİTES’in; ASELSAN, HAVELSAN ve TUSAŞ ile önemli iş birlikteliklerine sahip olduğu biliniyor.

BiTES_LOGO_yuksek_kalite

BİTES; Savunma, havacılık ve uzay endüstrilerinin gereksinimlerine yönelik Eğitim/Simülasyon teknolojileri, Komuta Kontrol Yazılımları ve Bilgi Teknolojileri alanlarında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki görev kritik sistemler için yazılım yoğun sistemler geliştiriyor. BİTES, 2014 ve 2017 yıllarında, ABD’nin önde gelen Simülasyon ve Eğitim Endüstrisi yayınlarından Military Training Technology dergisi tarafından, dünyanın en önemli 100 Simülasyon Teknolojileri Firması arasında gösterildi. Şirket, 2014’ten 2017’ye kadar her yıl Deloitte Fast 50 En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri arasına girdi.

2016 yılında Ankara Sanayi Odası tarafından Ar-Ge Merkezi ödülü ve 2017 yılında İnovaLİG 2017 Üstün Başarı Sertifikasını alan BİTES, Bilişim 500 ve TİM 500 Teknoloji İhracatçısı listesi içinde yer aldı. 2018 yılında Military Training Technology dergisi tarafından Artırılmış Gerçeklik tabanlı Bakım Sistemi ürünü ile dünya çapında yenilikçi ürün kategorisinde aday gösterildi.

5 yıl önce 200 çalışanı bulunan BİTES, ASELSAN’ın %51’lik hissesini satın almasının ardından istihdam faaliyetlerini hızla arttırdı. Şirket, aradan geçen süre zarfında %100’ün üzerinde bir istihdam artışı kaydetti. BİTES, ASELSAN’ın yurt içindeki 11’inci iştiraki konumunda bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu