Rusya’dan missileme amaçlı nükleer balistik füze tatbikatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, misilleme amaçlı nükleer balistik füze tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat kapsamında balistik füzeler, ard arda ateşlendi.

Rusya’da kara, hava ve deniz unsurlarıyla misilleme amaçlı nükleer saldırı tatbikatının yapıldığı bildirildi.

STM Banner

Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans yöntemiyle takip ettiği tatbikatta, kara, deniz ve hava unsurlarına ait nükleer caydırıcılık silahlarının kullanıldığı belirtildi.

Tatbikatta balistik ve seyir füzelerinin fırlatıldığına işaret edilen açıklamada, fırlatmaların Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezinden kontrol edildiği kaydedildi.

Yars ve Sineva balistik füzeleri kullanıldı

Açıklamada, tatbikatta Yars kıtalararası balistik ve Sineva balistik füzelerinin kullanıldığı belirtildi.

Yars

Rus devlet televizyonlarında da yayınlanan tatbikat görüntülerinde, Putin’e rapor verdiği görülen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Tatbikat, düşmanın bir nükleer saldırısına misilleme olarak büyük bir nükleer saldırı gerçekleştirme görevlerini uygulamayı içermektedir.” ifadesini kullandı.

Yars Kıtalararası Balistik Füze

RS-24 Yars, Rusya Federasyonu tarafından geliştirilmiş Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) sistemidir. Birden çok nükleer ve konvansiyonel savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip olan füze, üç aşamalı katı yakıtlı tahrik sistemine ve 10.500km menzile sahip. Yars, Mobil (Araç üstü) ve Silo bazlı olarak kullanılabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu