ASELSAN ERALP radarını ihraç etti: Yüzlerce kilometre menzil

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, ERALP Erken İhbar Radar Sistemi için ihracat sözleşmeleri imzaladı. Yerlilik oranı çok ciddi miktarda arttırılan radarın üretimi için yeni yatırımlar yapılıyor.

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX Uluslararası Denizcilik Savunma Fuarı sırasında ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtladı. Akyol, oldukça uzun menzile sahip olduğu bilinen ve hatta SİPER Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi’nin ana arama radarı olarak da farklı bir versiyonu kullanılan ERALP Erken İhbar Radar Sistemi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Ahmet Akyol tarafından yapılan açıklamada, “Erken ihbar radarları, Türk hava sahasının kontrolünü yapan radarlar. Uzun menzilde hava sahasındaki uçak, İHA, helikopter ve seyir füzesi gibi havadaki bütün unsurların, erken aşamada tespiti, teşhisi ve kontrolünün yapıldığı radar ailesi.

Menzilin burada önemli bir parametre olduğunu söylemek isterim. Üzerimizden geçen Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nu tespit edebilecek kabiliyette çok uzun menzilli radarlardan bahsediyoruz. EİRS Projesi kapsamında ERALP radarını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunduk.

Röportajın Tamamı:

GaN transistörleri yerlileştirildi

Sadece yüksek tespit menzili değil, bunun uçtan uca yerliliği de bir konu. İçerisinde 10 bine yakın transistörün olduğunu söyleyebilirim. Aslında çip seviyesinde bir millilikten bahsediyoruz. Geçtiğimiz aylarda artık içinde kullandığımız galyum nitrat (GaN) transistörleri de yerlileştirdiğimizi ve bunu da yerli olarak Türkiye’de Bilkent Üniversitesi ile kurduğumuz ortak bir şirkette üretmeye başladığımızı ifade etmek isterim.

Radarın çip tasarımları, çip üretimleri, transistörün üretimi, üzerindeki gönderme-alma modülleri, üzerindeki antenleri, yazılımları tamamen Türkiye’de milli olarak tasarlanıyor ve üretiliyor.

Seri üretim sözleşmeleri imzalandı! Birkaç yüz milyon dolarlık tesis yolda

Sadece yüksek bir menzile çıkmadık, bunları yaparken uçtan uca milli bir sistem geliştirdik. Erken ihbar radar ailesi, şu anda seri üretim fazında. Bir taraftan dost ve müttefik ülkelerle seri üretim sözleşmeleri imzalandı, imzalanıyor. Bu aşamada üretim kapasitemizi arttırıyoruz.

ERALP

Ankara’da birkaç yüz milyon dolarlık meblağa sahip bir radar üretim tesisinin de kurulumuna başladık. Dolayısıyla radarın, giderek artan oranda faaliyet alanlarımız içerisinde çeşitleneceğini söyleyebilirim.

Bu radarları birbirine bağlayan komuta kontrol yazılımlarını da yapabilmiş durumdayız. Dolayısıyla birden çok radarı entegre yönetebilecek, hava sahasını tamamıyla milli yazılımlarla yönetebilecek yazılımları da geliştirdik, kullanıma sunduk. Bu açıdan da iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu