GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS)

Roketsan-ATMACA-Banner

GÖKDENİZ YHSS; ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemidir.

Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlamaktadır.

STM Banner

GÖKDENİZ, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

GÖKDENİZ YHSS Genel Özellikleri

 • Stabilize silah kulesi ile deniz durumu 0 – 5 aralığında işletim
 • Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
 • 3-B Arama Radarı (Opsiyonel)
 • Otonom veya Savaş Yönetim Sistemi’ne entegre operasyon
 • 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)
 • Parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)

Halihazırda inşa faaliyetleri devam etmekte olan TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi planlanan GÖKDENİZ, ABD üretimi PHALANX CIWS sistemlerinin yerini alacaktır. GÖKDENİZ’in ilk kullanıcısının, Türkmenistan olması beklenmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

5 Yorum

 1. Korkuta karşı hava taaruzu testleri yapıldımı. Atıyorum Korkut’u Konya’da poligonda ortaya koydunuz hedef olarak ve kendisine karşı eldeki bütün saldırı araçları ile F16 lar ve mühimmatları dahil saldırı yapıldı başarı oranı nedir.bir istatistik var mı?

  1. Korkut D varyantı ile hızı 700 km/saat olan hedefle testler yapıldı diye biliyorum. İlgili test videolarını YouTube da bulabilirsiniz sanırım. Ben CNN Türk de izlemiştim

 2. Bilgisayar ortamı simülasyon yapılmıştır belki ama milyonluk aleti hedef yapıp milyonluk uçakla milyonluk mühimmat mı atsınlar , mümkün değil

 3. korkut ypg ve daeşin attığı roketlere karşı denendi, roketleri başarıyla vurdu ancak düşüremedi, çünkü parçacıklı mühimmat kullanılmamıştı, ondan sonra parçacıklı mühimmat geliştirilip kullanılmaya başlandı.

 4. Evet, çok ilginç ve önemli konular : sorum odur ki, biz bu işin neresindeyiz? Asker memnun mu ? Phalanx ve Gökdeniz karşılıştırılsa bizim için hangisi daha uygun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu