ASELSAN Kıbrıs İleri Teknoloji Araştırma Merkezi Açıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampüsü Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (ODTÜ-KALTEV) faaliyetlerini yürütecek olan ASELSAN Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, 20 Temmuz 2019 tarihinde açıldı.

ASELSAN Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ve ODTÜ-KALTEV açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Cahit Turhan ile Hava Kuvvetleri Komutanımız Orgeneral Hasan Küçükakyüz başta olmak üzere iki devletin üst düzey protokolü katıldı. Bu düzeyde yapılan katılım, Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC’ye ve KKTC’de gerçekleştirilen katma değer yaratacak yatırımlara verilen önemi bir kez daha vurgulamış oldu.

STM Banner

Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, ASELSAN’ın rekabet gücünü arttıracak nitelikte öncül araştırma çalışmaları ve akademik faaliyetler gerçekleştirerek gelecek nesil milli ve kritik teknolojilerin kazanılmasını sağlamak üzere, biyo-savunma, otonom sistemler, yapay zeka, algılayıcılar, ileri malzeme gibi alanlarda teknolojiler geliştirmek için çalışmalarını yürütecek.

ASELSAN, bölge içerisinde kendisine tahsis edilmiş olan 500 metrekarelik ofis alanında faaliyetlerine başlayarak, çeşitli Ar-Ge ve test çalışmalarını gerçekleştirmek üzere önümüzdeki dönemde bölgedeki yerini daha da geliştirmeyi hedefliyor. ASELSAN, Kıbrıs’ta konusunda uzman akademisyenlerle birlikte yapacağı ileri teknoloji araştırma projeleri ve kurduğu haberleşme test alanının yanında rüzgar enerjisinin ada şebekesinde kullanımını sağlayacak teknolojiler de geliştirecek.

ASELSAN, çalışmalarını Türkiye’nin teknolojik alanda dışa bağımlılığını azaltıp, halkına gurur veren bir savunma şirketi olma misyonuyla yürütüyor. Bu bağlamda Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri arasında liderliği bırakmayan ASELSAN, bünyesindeki 6 Araştırma Merkezi’nde 4144 Ar-Ge personeli istihdam ediyor.

Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezini ziyaretçileri karşılayan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“ASELSAN olarak ODTÜ KALTEV’de faaliyete geçecek olan araştırma merkezimizden son derece kritik kazanımlar sağlayacağımıza inanıyoruz. Bunların başında, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde birikimi olan öğretim üyeleri ile ortak araştırma geliştirme çalışmaları gerçekleştirmek geliyor.

ASELSAN, bölgede yenilenebilir enerji kaynaklarını (rüzgâr, güneş) uyumlandırarak, ada şebekesinde kullanılabilir hale getirecek mikro şebeke bileşenlerinin geliştirilmesine yönelik bir proje de gerçekleştirecek. Bu sayede adada rüzgâr enerjisi kullanımının da önü açılacak.

Öte yandan, ASELSAN da sahip olduğu araştırma potansiyelini Kıbrıs’a taşıyarak hem oradaki mezun öğrenciler için araştırma yapabilecekleri bir ortam sunacak, hem de mezunlara yeni bir iş kapısı açarak bölgedeki istihdama katkıda bulunacak. ODTÜ-KALTEV’de ofis açan firmalar arasında öncü pozisyonda olan ASELSAN, Türkiye’deki diğer teknoloji firmaları için de örnek teşkil ederek bölgenin bir cazibe merkezi olmasını sağlayacak. En önemlisi de Kıbrıs’taki üniversitelerin akademik gücünden faydalanarak hem Kıbrıs, hem de ülkemiz için katma değer yaratacak.

Ayrıca, ASELSAN olarak kuruluşuna vesile olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile mevcut manevi ve stratejik bağlarını, Kıbrıs’ta bir Araştırma Merkezi açarak güçlendirirken, diğer yandan da ülkemizin milli teknoloji sahipliğine katkıda bulunacak olmaktan gurur duyacağız.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu