ASELSAN ile SSB arasında dev elektronik harp sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında, elektronik harp sistemi alanında 315 milyon TL ve 18.9 milyon Dolar değerinde bir sözleşme değişikliği imzalandı.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında bir Elektronik Harp Sistemi Projesi ile ilgili olarak 17.12.2020 tarihinde, toplam bedeli 315.000.000,- TL ve 18.994.556,- ABD Doları tutarında bir sözleşme değişikliği imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022-2024 yılları arasında gerçekleştirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Şu ana kadar çeşitli platformlara konuşlanabilen birçok elektronik harp sistemini geliştiren ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu alandaki ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılıyor. Ayrıca, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için üretim faaliyetleri devam eden HAVASOJ uçaklarında da ASELSAN üretimi sistemlerin kullanılacağı tahmin ediliyor.

KORAL ET/ED Sistemi
KORAL ET/ED Sistemi

İlaveten Kasım 2020’de gerçekleştirilen “ASELSAN Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları Töreni” esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi projesinin başlatıldığını açıklamıştı. Konuyla ilgili olarak Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Yeni Nesil KORAL Projesi başladı. Yeni sistem, var olan KORAL’a göre; düşman unsurlarını algılama, karıştırma ve köreltme alanında daha üstün kabiliyetlere sahip olacak.” denilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Türkiyenin gelecek adimlari. Gayrikonvansiyonel deniz alti güc sistemleri olmali. Nükleer ve hibrit ayni anda gelistirilmeli. Pakistanda ve dogu asya ülkeleride ortak olarak alinmali buna Filipinlerde siddetle dahil edilmeli. Türkiyeye dünyadaki bütün ülkelerin kapisi savunma sanayiinde acik. buna cok inaniyorum. Denizaltilar cok stratejik silahlar. Denize kiyisi olan bütün devletlerin ihtiyaci. Ukrayana, Filipiler, Pakistan, Nijerja, Endonezya, Malezya, Brezilya hatta Misir, Libya Fas (saya saya bitmez) bu ülkelerin hepsinin Denizaltiya ihtiyaci var ve cogu da blok üyesi degiller. Pakistan Türkiye Endonezya Malezya bir bloklasma girisimine girebilir. Uzay sanayiinde de ortak sirketler kurulabilir. Bu ülkelerde ortak üsler yavas yavas acilmaya baslayinca türkiyeye ambargolarda yavas yavas pembelesmeye baslayacagina inaniyorum. Ben böyle bir adimin kesinlikle türkiye tarafindan acilen atilmasini ümid ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu