ASELSAN ve STM’den süratli botlar için elektrikli tahrik sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ile STM arasında Süratli Botlarda Elektrikli Tahrik Sisteminin Geliştirilmesi konusunda İyi Niyet Anlaşması, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında imzalandı.

Türk Tipi Hücumbot Projesi ve benzeri süratli bot projelerinde yüksek sürat isteri nedeni ile ana tahrik sistemi, klasik içten yanmalı motorlarla sağlanmaktadır. Ancak bu tür platformlarda, özellikle barış dönemindeki düşük seyir hızları nedeniyle ana tahrik sistemine ek olarak yardımcı elektrikli tahrik sistemi de bulunmaktadır.

STM Banner

ASELSAN ve STM hem tasarım döneminde hem de üretim döneminde ihraç kısıtlarına bağlı kalmayacak, tasarım açısından zafiyet yaratmayacak yerli sistem kullanılması gerekliliği nedeniyle bu konudaki bilgi ve tecrübelerini bir araya getiriyor. ASELSAN ve STM ekipleri, konu ile ilgili ön çalışmaları tamamladı ve projede birlikte çalışma konusunda fikir birliğine vardı.

İleriye yönelik tüm deniz araçları projelerinde yer alacak elektrikli tahrik sistemlerinde, ASELSAN çözümlerinin yer alması ve bu sistemlerde dışa bağımlılığın bitirilmesi açısından önem taşıyan bu mutabakat metni IDEF-2019’da taraflarca imzalandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu