ASELSAN’dan Batarya Komuta Kontrol Sistemi Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 2017 yılında imzalanmış olan 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen ve seri üretimleri tamamlanan ilk Batarya Komuta Kontrol Merkezlerinin (BKKM) kabul test faaliyetleri gerçekleştirildi. Testleri tamamlanan sistemler kullanıcı birliklerine teslim edildi.

Katmanlı hava savunma mimarisinde kritik bir yeri olan Batarya Komuta Kontrol Merkezi, en az üç
Ateş İdare Cihazı (AİC) takımını tek elden sevk ve idare edebilen, Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) komuta kontrol unsurları ile çift yönlü veri iletişimi yapabilen ve orta menzilli radarlarla veri ve ses haberleşmesi yapabilen hava savunma komuta kontrol unsurudur.

STM Banner

Batarya Komuta Kontrol Merkezi, üst komuta kontrol unsuru ile bağlantısı olmadığı durumda, otonom çalışarak kendisine bağlı silah sistemlerinin hava savunma harekâtını sevk ve idare edebilecek.

Sistem, Ateş İdare Cihazı takımları ve Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemleri arasında bir katman oluşturması ve otonom çalışabilme kabiliyetiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma komuta kontrol yeteneğine ilave katkı sağlayacak.

ASELSAN-AIC-ve-Modernizeli-Çekili-Top

Ateş İdare Cihazı (AİC)

Ateş İdare Cihazı (AİC): AİC sistemi, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin
şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilen bir hava savunma sistemidir. AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sisteminin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenmektedir.

35 mm Modernize Çekili Top

Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm Çekili Hava Savunma Toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilenmekte; söz konusu toplar güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır.

Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı (AİC) tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

35 mm Modernize Çekili Top (Ateş İdare Cihazı Takımı) Genel Özellikleri:

  • 2 x 35 mm hava savunma topu ile 2 x 550 atım/dk (toplam 1100 atım/dk) atım hızı
  • 3 farklı mühimmat tipi kullanabilme: 35 mm Parçacıklı Mühimmat, HEI, TP-T
  • Entegre Güç Ünitesi
  • Geliştirilmiş Kullanıcı Arayüzleri
  • Alçak Gerilim Beslemeli Donanımlar
  • Güç Ünitesi kapandığında kısa süreli operasyona devam etmeyi sağlayan Akü grubu
  • Harici güç beslemesi ile çalışabilme
  • Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı üstün performans sağlayan; servo-kontrol, eyleyici, güç dağıtım ve atış kontrol alt sistemleri

ÖNERİLEN İÇERİK: SİPER Hava Savunma Füzesi’nin Atışı Gerçekleştirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu