Hava Kuvvetleri’nden ANKA-S için CATS Talebi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, ANKA-S SİHA platformu için ASELSAN üretimi CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi talebinde bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üretimi ANKA-S tipi SİHA’lar, ASELSAN tarafından geliştirilen CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi ile teçhiz edilecekler. Bu doğrultuda ANKA platformuna CATS’in entegrasyonu için daha önce başlatılan çalışmalar, hızlandırıldı.

STM Banner

ANKA-S platformuna entegre edilen CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi ile Batman’da 11 saatlik bir test uçuşu gerçekleştirildi. Test kapsamında CATS sistemi kullanılarak, Roketsan üretimi iki adet mini akıllı mühimmat atışı gerçekleştirildi.

AA’nın haberine göre; test sonunda, CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi’nin ortaya koyduğu performans itibarıyla operasyonel faaliyetleri yerine getirebilecek seviyede olduğu Hava Kuvvetleri ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı temsilcileri tarafından bildirildi.

ANKA-İHA

Ayrıca CATS sistemi, şu ana kadar 5 ülkeye de ihraç edildi. Yurt dışına ihraç edilen CATS sistemleri, Bayraktar TB2 SİHA platformları tarafından kullanılıyorlar.

TUSAŞ tarafından şu ana kadar Türk Hava Kuvvetleri’ne, 14 adet ANKA SİHA teslimatı gerçekleştirildi. Halihazırda 6 adet ANKA SİHA siparişi bulunan kuvvet, 10 adet SİHA siparişi daha vermeye hazırlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’tan bir ülkeye daha ANKA ihracatı


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu