ASELSAN’dan bir günde 3.5 milyar lira değerinde sözleşme

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, hava savunma ve radar sistemleriyle ilgili olarak iki ayrı sözleşme kapsamında yaklaşık 3.5 milyar lira değerinde sözleşme imzaladığını açıkladı.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na açıklama yapan ASELSAN, radar ve hava savunma sistemleriyle ilgili olarak iki yeni sözleşme değişikliği imzalandığı bilgisini paylaştı. Anlaşmaların toplam değeri ise yaklaşık 3.5 milyar TL.

STM Banner

Hava savunmaya ilgili 770 milyon liralık sözleşme

ASELSAN ile ROKETSAN arasında oluşturulan iş ortaklığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında hava savunma sistemleri ile ilgili 8 Şubat 2023 tarihinde bir sözleşme değişikliği imzalandı. Bahsi geçen sözleşme değişikliğinde ASELSAN payı, 29 milyon 135 bin avro ve 187 milyon 15 bin TL olarak açıklandı.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, ”ASELSAN ve ROKETSAN arasında oluşturulan iş ortaklığı ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında hava savunma sistemleri ile ilgili 8 Şubat 2023 tarihinde, ASELSAN payı 29 milyon 135 bin 362,99 avro ve 187 milyon 15 bin 849,35 TL tutarında bir sözleşme değişikliği imzalanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar, 2025 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

ERALP-UMAR
UMAR

Radar tedariki için 2.8 milyar liralık sözleşme

KAP’a ASELSAN tarafından yapılan ikinci açıklama ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan ilave radar tedarikini kapsıyor.

Yapılan açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 20.06.2016 tarihinde imzalanan sözleşmeye ilişkin sözleşme değişikliği yapılmıştır. İlgili sözleşmeye ek olarak ASELSAN’a toplam 976.500.000,-Türk Lirası ve 97.000.000,-ABD Doları bedeli ile Radar tedariki siparişi verilmiştir.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2025-2030 yılları arasında gerçekleşecektir.” ifadelerine yer verildi.

Böylelikle ASELSAN, 1 gün içerisinde yaklaşık 3.5 milyar TL değerinde yeni sözleşme bilgisini kamuoyuna duyurmuş oldu. Sözleşmelerin kapsadığı sistemler ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmazken, hava savunmada HİSAR-A+/O+ veya SİPER; radarda ise UMAR veyahut ERALP EİRS ile ilgili sözleşme imzalandığı tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu