SSB Başkanı İsmail Demir: 3.6 milyar lira kaynak aktarıyoruz

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Türkiye Tek Yürek” kampanyasına Türk savunma sektörü adına katılım sağladı.

Canlı yayına bağlanan Demir, “ROKETSAN, ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN ve STM, 600 milyon ₺’yi AFAD’a hemen tahsis ettiler. Ayrıca, afetzedelerimize 3 milyar liralık bir kaynak ayırarak konaklama ve iş imkanı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

STM Banner

Afetin meydana geldiği 6 Şubat 2023 tarihinden bu yana bölgeye yönelik ayni, maddi ve teknik yardımlarını sürdüren Türk savunma sanayii sektörü, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde bölge için seferber oldu. Türk savunma sanayii şirketlerinin bölgeye sevk ettiği sensörler ve İHA’lar, pek çok depremzedenin kurtarılmasında aktif rol oynadı.

Öte yandan yine birçok savunma sanayii şirketinin personeli, gönüllülük esasına göre bölgeye intikal ederek kurtarma çalışmalarında aktif rol oynadı. Bölgeye sevk edilen sistemler arasında; sistemler arasında; Duvar Arkası Radar, Çubuk Kamera, Termal Kamera, Yeraltı Görüntüleme ve Analiz Cihazı, Göçük Altı Görüntüleme Cihazları ve Güneş Enerjili Kameralar bulunuyor.

deprem-savunma-sanayi

Görüntüleme ve tespit cihazları ile bölge genelinde ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi ihtiyacı için Türk savunma sanayii şirketleri, bölgeye 2000 adede yakın jeneratör de sevk etti.

Yine sektör firmaları, birçok gıda, çadır, kıyafet ve battaniye gibi yaşam malzemesini de onlarca tır ile bölgedeki depremzedelere ulaştırdı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu