ASELSAN’dan İHA ve İDA’lara elektronik harp sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, Yeni Nesil Taşınabilir Elektronik Harp Sistemi’nin teslimatlarına başladı. OPKAR üzerinden geliştirilen sistemin teslimatları devam ediyor.

Daha önce bir yurt içi müşterisinin ihtiyacını karşılamak üzere OPKAR sisteminden geliştirilen Yeni Nesil Taşınabilir Elektronik Karıştırma Sistemi’nin, yurt içindeki yeni bir kullanıcıya yönelik olarak sözleşme imzasını takip eden üç ay içerisinde teslimatı yapıldı. Böylece yurt içinde müşteri portföyü artırılarak, yeni sistemlerin güvenlik güçlerinin envanterine girişleri yapıldı.

STM Banner

Sistem minyatür bir bütünleşik sistem olup, tehdit haberleşme unsurlarını karıştırma, aldatma ve zafiyete uğratma amacıyla ihtiyaca cevap verecek şekilde ASELSAN tarafından tasarlandı.

Araç ile intikalin mümkün olmadığı zorlu arazi şartları için tasarlanan sistem, intikal esnasında eş yönlü antenle hareketli karıştırma konfigürasyonunda, yerleşik düzende yönlü antenle sabit karıştırma konfigürasyonda ve karıştırma etkinliğinin artırılması amacıyla yerleşik düzende ek güç yükselteç birim konfigürasyonuyla aktif saha görevlerinde müşterinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Marlin SİDA

İHA ve İDA’lar tarafından kullanılacak

2019 yılından bu yana çeşitli konfigürasyonlarla sahada yer alan sistemin İnsansız Hava Aracına (İHA) da entegrasyonu sağlandı. Sistemin, önümüzdeki dönemde çeşitli İHA ve İnsansız Deniz Araçları (İDA)’na da entegre edilerek yeni konfigürasyonlarla kullanıma sunulması hedefleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu