ASELSAN’dan Mehmetçiğe elektronik harp korumalı el telsizi

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TSK’ya ilk teslimatları yapılan Elektronik Harp Korumalı El Telsizi-EHKET’in yurt dışına da ihraç edilmeye başlandığını açıkladı.  

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sözleşmesi (ÇBSMT) kapsamında kara, deniz ve hava unsurlarının taktik ve stratejik haberleşme ihtiyaçları milli olarak geliştirilen yazılım tabanlı telsizlerle karşılanıyor. Sırt, araç ve sabit merkez konfigürasyonlarından oluşan telsizlere bir yenisi daha eklendi. Elektronik Harp Korumalı El Telsizi-EHKET, proje kapsamında yeni bir telsiz modeli olarak geliştirildi.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Kıbrıs Barış Harekâtının 46. yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. O günlerde yerli ve milli savunma sanayiinin ne kadar elzem olduğu bir kez daha görülmüş ve bu anlamda önemli adımlar atılmıştır. Aselsan’ın kurulması ve yerli telsizlerin üretilmesi savunma sanayimizin önemli dönüm noktalarından biridir. Savunma sanayiimiz o günlerden bu günlere çok farklı bir seviyeye geldi. Yeni teknolojilerle güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ASELSAN da son olarak EHKET telsizlerini geliştirdi” şeklinde konuştu.

Savunma sanayi, İsmail demir, savunma sanayii başkanı İsmail demir, savunma sanayii sağlık, yerli solunumuz cihazı

Demir, en zor ses-veri-video haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilen küçük, hafif, çok bantlı, çok fonksiyonlu taktik el telsizi EHKET’in en zor çevre koşullarına dahi uyum sağlayabilecek şekilde tasarlandığını belirtti. Demir, “EHKET telsizleri, doğrudan görüş hattının olmadığı yerlerde dahi geniş bant dalga şekli özelliğini kullanarak günümüz modern savaş alanlarında ihtiyaç duyulan yüksek çözünürlüklü görüntü ve videoları aktarabiliyor. Yüksek seviye elektronik harp koruma tedbirleri, EHKET’e yüksek beka kabiliyeti kazandırıyor. Milli kriptolu haberleşme yapılan telsizlerin TSK’ya ilk teslimatları yapıldı ve yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı. Kıbrıs Barış Harekâtında yabancı ülkelerin telsizini kullanmak zorunda kalan Türkiye, bugün geliştirdiği Yazılım Tabanlı Telsizleri ile kara, hava ve deniz platformlarının tamamında kendi milli ve özgün haberleşme sistemlerini tasarlayan, geliştiren ve üreten dünyadaki sayılı ülkeler arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Elektronik Harp Korumalı El Telsizi EHKET’in Özellikleri

  • Yüksek veri hızı ile ses-veri-video haberleşme
  • Elektronik harp korumalı
  • Milli kriptolu
  • Yüksek çözünürlüklü dâhili kamera
  • Hafifletilmiş magnezyum gövde
  • Dünyadaki benzerlerine göre hafif, küçük ve fiyat avantajına sahip
  • Ağ Destekli yapısı ile en uç birimlerden komuta merkezlerine kadar haberleşme imkânı
  • Tam IP Uyumlu

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Evet Kıbrıs o zaman öyledi ama aradan da neredyse elli sene geçti. Elbette bu zaman az değil. Öte yandan Aselsan gözbebeğimiz, iftihar ettiğimiz birkaç şirketten belki de en önemlisi. Umarım buranın da hakkından gelmeyiz. Ne isterlerse,hemen verilmeli, ne dertleri varsa hemen ama hemen çözülmeli. Türkiye eğer birşey ile gurur duyacaksa en başta Aselsan ile olmalı bu. Yetmez elbet, beklentilerimiz çok daha fazla. Ne yapalım ? Alıştırdılar bizi!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu