ASELSAN’dan SİPER Hava Savunma Sistemi için kritik sistemler

Roketsan-ÇAKIR-Banner

ASELSAN, Milli Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi (SİPER) için kritik sistemler geliştiriyor.

ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE İş Ortaklığı ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan Milli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi (SİPER) sözleşmesi kapsamında ASELSAN; Uzun Menzilli Arama Radarı, Çok Fonksiyonlu Atış Kontrol Radarı, Radar Arayıcı Başlık ve Veri Bağı geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Aşama-C (SİPER) Sözleşmesi kapsamında Uzun Menzilli Arama Radarı, Çok Fonksiyonlu Atış Kontrol Radarı ve Radar Arayıcı Başlık geliştirme faaliyetleri yürütülmektedir. Projenin Sistem ve Alt Sistem tasarım faaliyetlerine devam edilmiştir. Bu kapsamda prototip üretim faaliyetlerine başlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

SİPER Sisteminde arama radarı olarak, ASELSAN tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Erken İhbar Radar Sistemi (EIRS)’nin kullanılması bekleniyor. Arayıcı başlık alanında ise ASELSAN, ATMACA Gemisavar Füzesi ve GÖKDOĞAN Füzesi’nin radar arayıcı başlıklarını başarıyla geliştirmişti.

SİPER Projesi ile ilgili ayrıntı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu