ASELSAN’dan yaklaşık 2 milyar liralık dev sözleşme

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında, telsiz muhabere sistemi tedarikine ilişkin 1 milyar 89 milyon lira ve 33,9 milyon dolarlık ilave sözleşme imzalandı.

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasına göre, Savunma Sanayii Başkanlığı ile telsiz muhabere sistemi siparişine yönelik bir sözleşme değişikliği yapıldı. Açıklamada, değişiklik ile birlikte ASELSAN’a toplam 1 milyar 89 milyon lira ve 33.9 milyon dolarlık ilave “telsiz muhabere sistemi” siparişi verildiği bildirildi.

STM Banner

Teslimatların 2023-2026 döneminde gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, yeni iş ilişkisinin ortaklık faaliyetlerine etkisine ilişkin “Şirketin cirosunu olumlu etkileyecektir.” değerlendirmesi yapıldı.

Muhabere alanında önemli çözümleri bulunan ASELSAN, TEK-ER’den platform seviyesine kadar yüksek standartlı muhabere sistemleri üretiyor. ASELSAN tarafından üretilen muhabere sistemleri, birçok ülkenin güvenlik birimi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Muhabere çözümleri için özel bir kripto sistemi geliştiren ASELSAN, elektronik-harbe karşı dayanıklı telsizleriyle de öne çıkıyor.

Elektronik Harbe Karşı Korumalı Telsiz: EHKET

TSK’ya kriptolu telsiz teslimatı

EHKET telsizleri, doğrudan görüş hattının olmadığı yerlerde dahi geniş bant dalga şekli özelliğini kullanarak günümüz modern savaş alanlarında ihtiyaç duyulan yüksek çözünürlüklü görüntü ve videoları aktarabiliyor. Yüksek seviye elektronik harp koruma tedbirleri, EHKET’e yüksek beka kabiliyeti kazandırıyor. Milli kriptolu haberleşme yapılan telsizlerin TSK’ya ilk teslimatları yapıldı ve yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı.

Kıbrıs Barış Harekâtında yabancı ülkelerin telsizini kullanmak zorunda kalan Türkiye, bugün geliştirdiği Yazılım Tabanlı Telsizleri ile kara, hava ve deniz platformlarının tamamında kendi milli ve özgün haberleşme sistemlerini tasarlayan, geliştiren ve üreten dünyadaki sayılı ülkeler arasında yer alıyor.

Elektronik Harp Korumalı El Telsizi EHKET’in Özellikleri

  • Yüksek veri hızı ile ses-veri-video haberleşme
  • Elektronik harp korumalı
  • Milli kriptolu
  • Yüksek çözünürlüklü dâhili kamera
  • Hafifletilmiş magnezyum gövde
  • Dünyadaki benzerlerine göre hafif, küçük ve fiyat avantajına sahip
  • Ağ Destekli yapısı ile en uç birimlerden komuta merkezlerine kadar haberleşme imkânı
  • Tam IP Uyumlu

Kaynak: SavunmaSanayiST.com


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu