ASELSAN’ın 3. Çeyrek Finansal Sonuçları Açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN’ın 2022 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklandı. ASELSAN’ın 2022 yılının ilk 9 ayındaki toplam cirosu,17,7 milyar TL’ye ulaştı. 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, Şirketin dokuz aylık finansal sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Güvenlik güçlerimiz için teknoloji denince akla gelen ilk isim olmanın yanı sıra, sivil teknolojiler alanında da ülkemize sunduğumuz çözümlerle bize yüklenen “memlekete hizmet” görevimizi en iyi şekilde yerine getirerek sürdürülebilir büyümemize devam ettiğimiz bir dönemi daha kapattık. 2022 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla %72 artış gösteren hasılatımız 17,7 milyar TL’ye ulaştı.

STM Banner

2022 yılının ilk dokuz ayında tedarikçilerimize yaklaşık 17,4 milyar TL ödeme yaparak finansal katkı sağladık. 2022 yılının ilk 9 aylık sürecinde 128 adet ürünün de millileştirilmesini başarı ile tamamladık. Böylelikle son 3 yılda millileştirdiğimiz ürün sayısını 635’in üzerine çıkartarak 430 milyon USD’ye yakın bir büyüklüğün ülkemizde kalmasını sağladık.

2022 yılı içerisinde, bugüne kadar hiç satış yapılmamış 2 yeni ülkeye daha ASELSAN ürünlerinin satışını gerçekleştirdik. Son 3,5 yılda ürünlerimizin kullanıcısı olan ülke sayısını 17 yeni ülke daha ekleyerek 80’e yükselttik. Yurt dışına ilk kez satışı yapılan ürünlerimizin sayısı ise 44’e ulaştı.

Yerli Milli Ürünlerimizle Öncüyüz

Bilim ve yüksek teknoloji ürünlerini gençlerimiz ile bir araya getiren dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST Samsun’a çekiş sistemi bileşenleri ASELSAN tarafından geliştirilen, Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsleri ile ulaşım sağladık. Otobüsler Samsun’da şehir içi ulaşımda hizmete başlayarak ilk seferini Canik ilçesi ile 19 Mayıs Üniversitesi arasında gerçekleştirdi.

Paydaş olarak katıldığımız TEKNOFEST Karadeniz 2022 etkinliğinde Girişimcilik Merkezimiz de gençlerle buluştuk. Girişimcilik Programımız kapsamında gençlere yeni ufaklar açarak derin teknoloji girişimlerini desteklemeye devam edeceğiz. ASELSAN standında elliyi aşkın ürünümüz sergilenirken Tekno Macera standımızda ise çocuklarımızla kodlama, robotik ve yapay zekayı keşfetme fırsatı yakaladık.

Haluk-Görgün-min
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN ve arkasında Leopard 2A4 Kulesi

Uluslararası Alanda da Sahnedeyiz

Yerli ve milli gücümüz ile ürettiğimiz yüksek teknolojilerimizle uluslararası alanda da ses getirmeye devam ettik. Savunma Sanayii Başkanlığımız koordinasyonunda ve üretilen MARLIN insansız deniz aracımızla NATO tatbikatına katılım sağladık. MARLIN, elektronik harp sistemleri taşıyan dünya üzerindeki ilk insansız su üstü platformudur.

Azerbaycan’da düzenlenen ADEX 2022’ye ASELSAN olarak 62 ürün ve sistemimizle katılım sağladık. Fuar alanında Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Güler’in de bulunduğu standımızda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ağırlayarak ürünlerimiz hakkında önemli bilgiler verdik.

Sürdürülebilirlik Çalışmalarımız Her Daim Devam Ediyor

Sürdürülebilirlik ve çevre yaklaşımımız ile çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Sürdürülebilir Ürün Paketleme Politikamız doğrultusunda ilk çevre dostu paketleme tasarım çalışmalarına IP kamera ürün ailesinden başladık. Çevremize karşı sahip olduğumuz sorumluluk bilinciyle üretmeye devam ediyoruz.

The Stevie tarafından bu sene 19’uncusu düzenlenen Uluslararası İşletme Ödülleri (International Business Awards) programı başlığı kapsamında ASELSAN da önemli bir başarıya imza attı. 2050 yılı net sıfır emisyon hedefi kapsamında anlatılan projelerle Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı kategorisinde Gelecek İçin Yeşil İklim konu başlığı ile gümüş ödülü almaya hak kazandık.

Paydaşımız Gelecek Nesiller

Universum Türkiye En Çekici İşverenler Araştırmasının Mühendislik ve Bilgi Teknolojileri kategorisinde geçmiş yıllarda olduğu gibi 2022’de de birincilik ödülüne layık görülerek bu yıl da geleneği bozmadık. Buna ek olarak, çalışanlarımıza ve genç yeteneklerimize katkı sağlamak için hayata geçirdiğimiz projelerimiz ile Brandon Hall Mükemmelliyet Ödüllerinde dört altın, bir bronz olmak üzere beş ödülün sahibi olduk. Gelecek nesillerimiz için durmadan değer üretmeye devam edeceğiz.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: “Kuvvetli bilançomuzla, güçlü özkaynaklarımızla 2022 yılının son döneminde de aynı çalışma azmiyle ilerlemeye, milletimizden aldığımız güçle yeni başarılara imza atmaya ve bunu finansal sonuçlarımıza aktarmaya devam edeceğiz. Mevsimsel etkilerin kendini belirgin gösterdiği savunma sektöründe, yılın son çeyreğine girerken önceki yıllara göre daha iyi sonuçları yakalayacağımızı şimdiden öngörüyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Savunma Sanayii Başkanlığımıza, kıymetli ASELSAN aileme ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.”

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 Blok 40/50 Savaş Uçaklarına ÖZGÜR Modernizasyonu


Kaynak: ASELSAN Basın Bültenidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu