TUSAŞ’ta Super Mushshak Sesleri

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri’nde başlangıç uçuş eğitimini veren 123. Palaz Filoya bağlı SF-260 uçakları, Super Mushshak uçaklarıyla değiştirilmeye başlanacak. Pakistan tarafından Türkiye’ye ilk MFI-395 Super Mushshak eğitim uçağı teslimatının, bu yılın sonunda tamamlanması bekleniyor.

Hava Harp Okulu’ndan mezunlarının, T-41’lerin ardından uçuş eğitimi aldıkları SF-260’ların değiştirilmesi için SSİK (Savunma Sanayii İcra Komitesi) tarafından açılan ihaleyi Pakistan Havacılık Şirketi (PAC) kazanmıştı. Toplamda 52 adet MFI-395 Super Mushshak eğitim uçağını içeren sözleşme, IDEF 2017’de 10 Mayıs 2017 tarihinde imzalandı.

STM Banner

Uçakların teslimatlarının 2020 yılının sonunda başlaması beklenirken, çeşitli teknik problemlerden ötürü ilk teslimat 2022 yılının sonuna ertelenmişti. Pakistan tarafından Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek ilk Mushshak Eğitim Uçağı, Ankara’daki test faaliyetlerine başladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından değerlendirmelere tabi tutulacak uçak, uygun bulunması durumunda envantere alınacak.

Başlangıç Uçuş Eğitimi

Hava Harp Okulundan mezun olan Teğmenler, ilk olarak Hava Eğitim Komutanlığı’na bağlı Çiğli 2. Ana Jet Üssü’nde hayatı idame, yer muharebesi, ilk yardım ve navigasyon eğitimlerini içeren bir kursa başlar. Ardından çeşitli yer eğitimleri, simülatör ve uçak teknik eğitimleri alınır. Bu derslerin ardından SF-260 ile toplamda 30-40 saat civarı uçularak başlangıç eğitimi tamamlanır.

İtalyan SIAI-Marchetti üretimi olan SF-260D uçakları, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan T-34 Mentör uçaklarının değiştirilmesi amacıyla açılan ihaleyi 1990 yılında kazanmıştır. Toplamda 6 adet uçak İtalya’da üretilirken, geri kalan 36 adet uçak ise TAI tesislerinde üretilerek Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiştir.

MFI-395 Super Mushshak

İsveçli Saab MFI-15 Safari uçağı, ilk uçuşunu 1971 yılında yaptı. Sivil uçuş okullarının kullanabilmesi için üretilen bu uçağın MFI-17 adı verilen askeri bir versiyonu da pazara sunuldu. Danimarka ve Norveç Hava Kuvvetleri’nin tercih ettiği MFI-17 uçağını 1980’li yıllarda Pakistan da sipariş verdi.

Pakistan, MFI-17 Mushshak uçaklarının daha da gelişmiş versiyonu olan MFI-395 Super Mushshkak’ın ilk üretimini 1995 yılında başlattı. Güncel olarak; Azerbaycan, İran, Nijerya, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan tarafından kullanılıyor.

Türkiye Super Mushshak

Geçtiğimiz yıl, “21-6462” kuyruk numarasına sahip ilk Türk Super Mushshak uçağının, ilk uçuşunu gerçekleştirdiği öğrenilmişti. Son olarak ise “21-001” kuyruk numarasına sahip Türk Hava Kuvvetleri boyamalı Super Mushshak uçağı, uçuş esnasında görüntülendi. Bu uçağın, Türkiye’ye teslim edilecek ilk uçak olduğu tahmin ediliyor.

Super Mushshak Teknik Özellikler:

 • Personel: 2
 • Uzunluk: 7 M2
 • Kanat Açıklığı: 8.85 M
 • Boş Ağırlık: 646 Kg
 • Maksimum kalkış ağırlığı: 1200 kg
 • Motor: 1 adet 200 hp güce sahip Textron Lycoming IO360 4 silindirli piston motoru
 • Maksimum Hız: 236 km/s
 • Seyir Hızı: 210 km/s
 • G limiti: +6 -2
 • Servis İrtifası: 13.000 ft
 • Silah Sistemleri: 6 adet yükleme noktasına takılabilen 7.62 tüfek podları, tel güdümlü tanksavar sistemleri ve güdümsüz roket podları

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN ASELPOD-2 Projesini Başlatıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu