ASELSAN’ın HIZIR’ı DM2A4’ü aldatmayı başardı!

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli Suüstü Gemilere Karşı Tedbir Sistemi olan HIZIR, bulunduğu platforma yönelmiş torpido tehditlerinin bertaraf edilmesini sağlayan bir aldatıcı sistemdir. Gelişmiş tespit, sınıflandırma ve konumlandırma algoritmalarıyla donatılan sistem, operatöre tehdit torpidodan kaçışı sağlayacak en uygun taktiği önermektedir. Taktik, gemi kaçış manevrasını, çekili dekoyun çalışmaya başlama zamanı ve parametreleri ile sarf edilebilir dekoyların atış zamanlarını içermektedir. HIZIR’ın testleri esnasında elde ettiği bir başarı ilk kez TEKNOFEST İstanbul etkinlikleri esnasında doğrulandı.

ASELSAN yetkililerinin SavunmaSanayiST’ye verdiği bilgiye göre Dz.K.K.lığının atışlı testleri esnasında HIZIR, dünyanın en gelişmiş torpido sistemlerinden birisi olan Alman 533mm’lik DM2A4 torpidosunu aldatmayı başardı. HIZIR sistemi tarafından aldatılan DM2A4 torpidosunun güdüm teli koptuğu için görevi başarısız oldu. HIZIR sisteminin, MİLGEM projesi kapsamında üretilen üçüncü gemi olan TCG Burgazda (F-513) Korveti ile birlikte ilk kez bu sene Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanıyor. İlk iki korvette kullanılan ithal Sea Sentor sisteminin ise şuana kadar böyle bir başarıya ulaştığıyla ilgili bir bilgi bulunmuyor.

STM Banner


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. dm2A4 torpidosunun güdüm telini hızır sisteminden fırlatılan decoylar nası koparacak,anlaşılması güç ,bu decoylar torpidoyu belirli süre oyalarken hedef gemi biraz uzaklaşabilir ve manevralar yapar, amaç torpidonun enejisini tüketmektir,torpidonun güdüm teli niye kopsun güdümleyende sorun var bence,güdüm menzilinin üzerine çıkarmak istersen kopar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu