Asisguard’dan Afrika’ya rekor savunma ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii firmalarından Asisguard, Afrika’da bir ülkeye rekor bir savunma ihracatı gerçekleştirdi. İhraç edilen ürünler, ağırlıklı olarak sınır güvenliğinde kullanılacaklar.

Kısa süre önce HAVELSAN iştiraki olan Asisguard, Afrika’da çok önemli bir ihracat başarısı elde etti. Şirket, Afrika’da bir ülke ile sınır ve iç güvenlik sistemi tedariki konusunda 36.5 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladı. Projede; teşhis, tespit, komuta ve kontrol ile müdahale amaçlı ürünleri kapsıyor.

STM Banner

Afrika’daki bir ülkeye sınır güvenliği alanında rekor denilebilecek tutarda gerçekleştirilen ihracat kapsamında, birden fazla Türk şirketinin ürünü kullanılacak. Türk savunma sanayiinde yurt dışı müşterek çalışma ve pazarlama faaliyetlerinin bir örneği olan projede; HAVELSAN, STM ve NUROL MAKİNA’nın da sistemleri yer alıyor.

İhraç edilecek ürünler

Proje kapsamında ASİSGUARD; uzak mesafe hareketli multi-sensörlü termal kameralar, keşif ve gözetleme için kullanılacak kule ve donanımlar, silahlı dron sistemleri, komuta-kontrol merkezlerinin kurulması ve donatılması, projenin enerji ve data altyapısı gibi sorumluluklar üstlenecek.

havelsan-baha-2

HAVELSAN tarafından geliştirilen, dikey iniş kalkış yapabilen, sabit kanatlı bulutaltı otonom insansız keşif ve gözetleme hava araçları ve yine şirket tarafından sistemi yönetmek ve komuta etmek amacıyla geliştirilecek olan komuta kontrol yazılımı projede kullanılacak.

Projede ayrıca Nurol Makina tarafından üretilen 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar ve ​​​STM tarafından geliştirilen insansız keşif ve gözetleme hava araçları yer alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu