ASPİLSAN, HAVELSAN’ın Bulut Bilişim Teknolojisine geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin önde gelen enerji firmalarından olan ASPİLSAN Enerji A.Ş., HAVELSAN tarafından geliştirilen Bulut Bilişim Teknolojisi’ne geçiş yaptı.

Bu kapsamda; ASPİLSAN’ın HAVELSAN Bulut Bilişim Teknolojisine Geçiş Töreni, Kayseri’de gerçekleştirildi. Törene; TSKGV Genel Müdürü Sadık Piyade, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük ve ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy katılım gösterdi.

STM Banner

Törende konuşmalarını gerçekleştiren HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Biz bugün altyapı boyutunu konuşuyoruz. İşin maddi faydasını yadsımak mümkün değil. Bu altyapıyı parasını verip kendiniz kurdunuz diyelim; işletmek için uzmanlık alanınız dışında olan bilgi ve iletişim teknolojileri uzmanları istihdam etmeniz gerekiyor, siber güvenlik şebeke güvenliği uzmanları gerekiyor. Bunlarla uğraşmak yerine, alan uzmanlığı olan firmalardan faydalanıyorsunuz ve siz kendi alanınıza yöneliyorsunuz. Nasıl elektrik ihtiyacınız için santral kurmuyorsanız, nasıl ki haberleşmek için telefon santrali kurmuyorsanız, bilgi ve iletişim teknolojileri ihtiyacınız için de herkesin kendi veri merkezini kurması gerekmiyor.

Şu an kamuda ve özel sektörde yapılan en büyük yanlış bu. Bu altyapıların 3-5 yılda yenilenmesi gerekiyor. En önemlisi de siber güvenlik uzmanı açığı. Dünyada 2-3 milyon, Türkiye’de de 25-30 bin siber güvenlik uzmanı açığı var. Hiçbir kurum kendi güvenliğini tam olarak güvence altına alacak uzman bulamıyor. Bu nedenle var olan uzmanlığı, ortak kullanıyor. Bulut sistemi bunu da sağlıyor.” dedi.

Bulut Bilişim Teknolojisi, HAVELSAN Bulut Bilişim Teknolojisi, ASPİLSAN Bulut Bilişim Teknolojisi, ASPİLSAN-HAVELSAN Bulut Bilişim Teknolojisi, HAVELSAN Haberleri, savunma sanayi, türk savunma sanayi, savunma sanayi haberleri

Karşılıklı atılan imzalar ve ülkemizin teknolojide yerlileşme ve millileşme hamlesine örnek oluşturan iş birliği ile ASPİLSAN,

-Sunucu odaları ve network alt yapısının yenilenmesi,

-Network cihazlarının kurulum ve idamesinin sağlanması,

-Sunucularının HAVELSAN’a taşınıp fiber hat üzerinden hizmet verilmesi

-Tek bir noktadan bütün yerleşkelerinin yönetilmesi imkânına kavuşmuş oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu