ATAK, Brezilya’ya Ilyushin Il-76 ile geldi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, 2-5 Nisan tarihlerinde Rio de Janeiro’da düzenlenecek olan LAAD/Brezilya Savunma ve Güvenlik Fuarı’na katılmak üzere geçtiğimiz günlerde Brezilya Forte Ricardo Kirk Kara Havacılık Komutanlığı’na ulaşmış ve Brezilyalı pilotlara bir gösteri gerçekleştirmişti. T-129 ATAK Helikopterinin Brezilya’ya, Rusya merkezli Aviacon Zitotrans havayollarına ait Ilyushin Il-76 kargo uçağı ile getirildiği öğrenildi. Rus ordusunun stratejik nakliye uçağı ihtiyacını gidermek üzere geliştirilen Il-76, 4 adet Soloviev D-30 turbofan motora sahip. Yaklaşık 50 metre uzunluğundaki uçak; 157000kg kalkış ağırlığına, 850km/sa seyir hızına ve azami 4800km (tam yük) uçuş menziline sahip. Il-76, hem çeşitli ülkelerin hava kuvvetleri hem de sivil kuruluşlar tarafından yoğun olarak kullanılmakta.

STM Banner

“Güney Amerika’ya iddialı giriş”

TUSAŞ tarafından üretilen, son yıllarda adından sıkça söz ettiren T129 ATAK helikopteri, LAAD Savunma ve Güvenlik Fuarı ile ilk kez Güney Amerika’ya iddialı bir giriş yapmış olacak. Asya bölgesi başta olmak üzere, güvenlik ve savunma anlamında önem arz eden bölgelere, T129 ATAK ihracatı konusunda ciddi gelişmeler gösteren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Amerika’ya da Latin Amerika bölgesinden girerek ürünlerindeki iddiasını sürdürecek, Türkiye’yi bir kez daha gururla temsil edecek. Güney Amerika’ya atılan önemli adım hakkında değerlendirme yapan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “İlk defa Latin Amerika’da bir Roadshow’a giderek T129 ATAK ile gerçek bir şov yapacağız ve takiben bölgenin bu önemli fuarında Şirketimizin ürünlerini bir kez daha gururla sergileyeceğiz. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olarak şirketimizin tüm fayda ve becerilerini gözeterek, dünyada sayılı meziyet sahibi havacılık şirketi olduğumuzu bir kez daha göstereceğiz. T129 ATAK helikopterimizin yanı sıra diğer ürünlerimiz ile birlikte Güney Amerika’ya yaptığımız bu çıkartma, ne kadar iddialı bir oyuncu haline geldiğimizin altına çizmektedir” dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan A-400M “ATLAS” Nakliye helikopterleri tarafından da taşınabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu