Ateş Serbest-2021’de PARS ve KAPLAN STA Rüzgarı Esti

Roketsan-ATMACA-Banner

Ateş Serbest-2021 Faaliyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bu yıl ‘Ateşin Gücü’ sloganıyla icra edildi. Faaliyette hedefler, tam isabetle vuruldu.

“Ateş Serbest-2021” faaliyetinin Seçkin Gözlemci Günü, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Ordu Komutanlarının da katılımıyla gerçekleştirildi.

STM Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ateş gücünü göstererek caydırıcılık sağlamayı, envanterindeki silahların hedefteki etkisini göstermeyi ve kuvvetler arası ateş desteğinin koordinasyonunu geliştirmeyi amaçlayan müşterek faaliyete, Kuvvet Komutanlıkları ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan toplam 885 personel katıldı.

F-4 savaş uçaklarının yanı sıra ATAK taarruz helikopterleri ile 42 silah ve silah sisteminin görev aldığı faaliyet, “Ateşin gücü” sloganı ile icra edildi.

Faaliyete, FNSS tarafından geliştirilen zırhlı araçlar damga vurdu. Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında geliştirilen PARS 4×4 STA, Ateş Serbest-2021 kapsamında Roketsan OMTAS (Orta Menzilli Tanksavar Füzesi) atışı gerçekleştirdi. PARS STA’dan ateşlenen azami 4 kilometre menzile ve görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlığa sahip OMTAS Füzesi, hedefini tam isabetle vurdu.

Silah Taşıyıcı Araç STA
KAPLAN STA

KAPLAN STA’dan ateşlenen azami 5.5 kilometre menzile ve lazer arayıcı başlığa sahip KORNET-E Füzesi ise hedefini, birçok tank topunun etkili menzili için sınır olarak kabul edilen 5 kilometre mesafeden ‘nokta atışı’ olarak vurdu.

Ayrıca faaliyette, yine FNSS tarafından geliştirilen ZMA-15 Zırhlı Muharebe Aracı ile Zırhlı Tanksavar Aracı da aktif rol oynadı.

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS IDEF’21’de Yeni Zırhlı Araçlarını Görücüye Çıkardı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu