Hindistan’dan Uzun Menzilli Balistik Füze Testi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, geçtiğimiz gün 5.000 kilometre menzile sahip Uzun Menzilli Balistik Füze (IRBM) Agni-V’nin atış testini başarıyla gerçekleştirdi. Test atışı, Odisha sahilindeki APJ Abdul Kalam Adası’ndan yapıldı.

Fırlatma görüntüleri, Hindistan Savunma Bakanlığı web sitesinde yayınlandı. Konuyla ilgili “Agni-V Karadan Karaya Balistik Füzesinin başarılı bir şekilde fırlatılması, 27 Ekim 2021’de APJ Abdul Kalam Adası, Odisha’dan gerçekleştirildi.” açıklaması yapıldı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; uzun menzilli balistik füze, yaklaşık 17 metre uzunluğunda ve 50 ton fırlatma ağırlığına sahip. Ek olarak, bir tondan fazla ağırlığa sahip nükleer savaş başlığı da taşıyabilmekte. Üç kademeli katı yakıtlı bir motora sahip olan Agni-V füzesi, 5.000 kilometre menzile kadar olan hedefleri çok yüksek bir isabet oranıyla vurabiliyor.

Bu test atışının, Gerçek Kontrol Hattı (Line of Actual Control / LAC) boyunca artan Hindistan-Çin gerilimin ortasında gerçekleştirilmesi dikkat çekmekte.

Ek olarak Hindistan, balistik füzeler konusunda yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Haziran ayında, Agni füze sınıfının daha gelişmiş bir versiyonu olan nükleer kapasiteli Agni Prime balistik füzesini de Odisha sahili açıklarında test etmişti. Hindistan’ın artan füze testlerinin, Çin’e bir gönderme olduğu biliniyor.

AGNI Balistik Füzeleri

Agni-I, Agni-II, Agni-III, Agni-IV ve Agni-V konfigürasyonlarına sahip füze ailesi, Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Agni-I 700 km, Agni-II 2.000 km, Agni-III 2.500 km ve Agni-IV 3.500 kilometre menzile sahip.

Çin-Hindistan Gerginliği

3.500 kilometrelik belirsiz sınır hattı sebebiyle sürekli yükselen tansiyon, 15 Haziran 2020’de Ladakh bölgesinde taraflar arasında çıkan çatışma sonucu 20 Hint askerinin ölmesiyle daha da tırmanmıştı. Hindistan, bölgeye füze savunma sistemi yerleştirirken, Çin de obüs ve tanklarını konuşlandırdı. Eylül 2020’de ise Moskova’da bir araya gelen bakanlar, gerilimin düşmesi için uzlaştıklarını ifade etse de sular durulmuş değil.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’ye Ambargo Uygulayan Kanadalı Savunma Şirketi Battı


Kaynak: ndtv

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu