AV-8 AENBCRV Aracı, Malezya’da Envantere Girmeye Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS ile iş ortağı DRB Hicom Defense Technologies Sdn Bhd. (DEFTECH) firmasının Malezya Kara Kuvvetleri için geliştirdiği AV-8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) ailesinin AENBCRV (Armored Engineer Nuclear, Biological and Chemical Reconnaissance Vehicle / Zırhlı Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal Keşif Aracı) sürümü, bu yılın ilk yarısında envantere girmeye hazırlanıyor. Girdiği tüm testlerden başarıyla geçen AV-8 AENBCRV, kalifikasyon testlerinin ikinci ve son aşaması olan “Dayanıklılık Testleri” safhasının sonuna geldi.

AV-8’in, üzerinde taşıdığı özel ekipmanlarla karmaşık ve modern bir sistem mimarisine sahip olan AENBCRV konfigürasyonunun; konsept tasarım, detay tasarım, imalat ve montaj faaliyetlerinden oluşan “İlk Araç Geliştirme Süreci”, FNSS tarafından gerçekleştirildi. Aracın, kullanıcı tarafından belirlenen gereksinimleri, tam ve eksiksiz olarak karşıladığını gösterecek olan kalifikasyon testlerinin ilk aşaması olan Karada Performans Testleri ve KBRN Sistemi Testleri, FNSS’nin Ankara’daki tesislerinde gerçekleştirildi. İkinci aşama olan Dayanıklılık Testleri ise 2019 Şubat ayı itibarıyla Malezya’da başladı. Tüm bu testlerin başarılı bir şekilde sonuçlandırılması ile ilk aracın kabulü ve son kullanıcıya teslimi, önümüzdeki günlerde Malezya’da yapılacak.

STM Banner

Proje kapsamında, 4 adet AENBCRV aracı teslim edilecek. Bunlardan ilki, kalifikasyon testlerini tamamlayan araç olacak. Kalan 3 araç da FNSS tarafından üretilerek 2020 yılına kadar kullanıcıya teslim edilecek

AV-8 AENBCRV, FNSS tarafında geliştirilen ilk 8×8 KBRN aracı olma özelliğini taşıyor. Aracın temel görev ekipmanı olan KBRN sistemi, kullanıcı tercihleri doğrultusunda, yerli ve yabancı çok sayıda firmadan tedarik edildi. FNSS, KBRN sisteminin bazı alt sistemlerinde, yerlileştirme çalışmaları da yürüttü ve yerli alt yüklenicilerin yetkinlik kazanmasına da katkıda bulundu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu