Avustralya, zırhlı ihalesinde Kore ile Almanya arasında kaldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya Savunma Bakanlığı; Avustralya ordusu envanterinde bulunan M-113’leri yeni nesil platformlarla değiştirmek için açmış olduğu zırhlı muharebe aracı (ZMA) ve zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) tedarik ihalesinde, Güney Kore merkezli Hanwha Defence System tarafından geliştirilen AS21 Redback ve Almanya merkezli Rheinmetall tarafından geliştirilen Lynx KF-41 platformlarını kısa listeye aldı.

Avustralya Savunma Bakanlığı; LAND 400 isimli söz konusu ihale programı ile Avustralya Ordusu envanterindeki eskiyen M-113 zırhlı personel taşıyıcı araçlarını, 10 ila 15 milyar dolar bedel ile yeni platformlarla değiştirecek.

STM Banner
Lynx KF-41
Lynx KF-41

Lynx KF-41; üç kişilik mürettebat ve dokuz asker taşıma kapasitesine sahip olan Rheinmetall tarafından geliştirilen yeni bir platformdur. Lance 2.0 taretine monteli 30-35mm otomatik top ve 7.62mm makineli tüfek ile teçhiz edilmiştir.

AS21 Redback; 40mm otomatik top, 7.62mm makineli tüfek ve aktif koruma sistemi (APS) monte edilmiş gelişmiş bir Avustralya tasarımlı taret ile teçhiz edilmiştir. Araç, üç kişilik bir mürettebat sekiz asker taşıma kapasitesine sahiptir. Hanwha, Avustralya firmalarıyla olan yakın ilişkileri ile oldukça dikkat çekmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu