Avusturya Saab 105 savaş uçaklarına veda ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Avusturya Savunma Bakanlığı, Avusturya Hava Kuvvetleri envanterindeki Saab 105 tipi savaş uçaklarının emekli edileceğini açıkladı.

Avusturya Savunma Bakanı ve üst düzey yetkililer; Eurofighter savaş uçaklarında yapılan yolsuzluk sebebi ile Airbus’a açılan davayı ele almak, Avusturya Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Saab 105 tipi savaş uçaklarının geleceğine karar vermek ve ülke savunmasına yönelik yapılması gereken icraatlar için bir araya geldiler.

STM Banner

Airbus’a açılan Eurofighter Typhoon davası

Avusturya, Avusturya Hava Kuvvetleri için tedarik edilen Eurofighter Typhoon tipi savaş uçaklarında yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile 2017 yılında Airbus şirketine 183.4 milyon Avro değerinde bir dava açmıştı. Ülke, Airbus’tan 2003 yılında tedarik edilen Eurofighter Typhoon tipi savaş uçakları ile 2007 yılında tedarik edilen uçaklar arasında büyük bir fiyat farkı olduğunu öne sürmüş ve bundan dolayı 1.1 milyar Avro zarara uğradıklarını belirtmişti. Devam eden Airbus davasını ele alan heyet, Eurofighter davasının tamamlanmasının ardındaki döneme ilişkin atılacak adımları araştırmak için meclis düzeyinde geniş bir tartışma süreci başlatılmasına karar verdi.

Saab 105 emekli ediliyor

Üst düzey yetkililerden oluşan heyet, Avusturya Hava Kuvvetleri’ne uzun süredir hizmet eden ve İsveç merkezli Saab firması tarafından üretilen Saab 105 tipi savaş uçaklarının emekli edileceğini açıkladı. Paylaşılan bilgilere göre; Avusturya hava sahasının gözetimi için gerçekleştirilen faaliyetlerin %94’ü Eurofighter Typhoon, %6’sı ise Saab 105 tarafından karşılanabiliyor. Saab 105’in ise sadece 2020 yılı sonuna kadar kullanılabileceği görüşü ağır basıyor. Bu kapsamda Saab 105 jetleri, teknik ömrünün sona ermesi nedeniyle “kullanımdan kaldırılacak” ve modernize edilmeyecekler.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu günkü merakım daha değişik : Böyle Avusturya gibi İsviçre gibi ülkeler neden bu kadar parayı bu uçaklara yatırırlar ? Olası düşmanları kim olabilir ? Fayda eder mi ? Bunları kullanacak pilotların motivasyonu nasıl sağlanabilir? Evet çok zenginler, belki de can sıkıntısından alıyorlar bu uçakları.Ne şanslı adamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu