Avusturya’dan 532 milyon dolarlık 35mm top modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Avusturya, Skyguard 35mm’lik Hava Savunma Top Sistemlerinin modernizasyonu için Alman Rheinmetall şirketine 532 milyon dolar tutarında sipariş verdi.

Avusturya Savunma Bakanlığı, mevcut Skyguard hava savunma top sistemlerinin kapsamlı bir modernizasyonunu gerçekleştirmek üzere Rheinmetall ile anlaştı. Avusturya Savunma Bakanı Klaudia Tanner’in huzurunda, iki taraf Skyguard Yeni Nesil Projesi için Viyana’da sözleşme imzaladı. Rheinmetall için bu sipariş, vergiler hariç 532 milyon avroluk bir satış anlamına geliyor. Sözleşme, Şubat 2024’te başlayacak 48 aylık bir proje dönemini kapsıyor.

STM Banner

Avusturya Ordusu için bu modernizasyon, ülkenin silahlı kuvvetlerinin modernizasyonuna yönelik “Mission Forward” yeniden silahlanma programında önemli bir adım. Sözleşme, mevcut sistemlerine modernizasyona ilaveten yeni sistem tedarikini de kapsıyor.

Avusturya için sipariş paketi; her biri 4 adet 35mm top, hava sahasını izlemek için 1 sensör birimi ve 1 komuta biriminden oluşan toplam 7 sistemden oluşuyor. Bu süreçte, Avusturya Ordusu envanterinde bulunan 28 adet 35mm top en son teknolojiye yükseltilecek. Sözleşme ayrıca yedek parça, eğitim desteği ve 35mm mühimmat da içeriyor. Sözleşmeye göre ilave 1 adet sistem sipariş etme opsiyonu da mevcut.

35mm-Modernize-Top

Hizmet ömrü uzatma programının parçası olarak, mevcut 35mm Oerlikon çift namlulu topları tamamen modernize edilecek ve yüksek performanslı bir hedef izleme kabiliyetine ve Rheinmetall’in Skymaster komuta sistemine bağlanacak.

Rheinmetall’in Skynex’i

“Skynex” ürün ailesinden top tabanlı hava savunma çözümleri, özellikle güdümlü füzelerin etkin bir şekilde kullanılamadığı kısa menzilli operasyonlar için uygundur. Skynex sistemi hava sahası gözetleme, silah angajman merkezi ve efektörleri kapsamaktadır. Dakikada 1.000 mermi atış hızına ve 4.000 metreye kadar maksimum etkili menzile sahip olan Oerlikon, efektör olarak hizmet vermektedir

ASELSAN çözümü yıllardır envanterde

Bu modernizasyonun bir benzeri, yıllar önce Türkiye’de ASELSAN tarafından gerçekleştirildi. Teslimatları tamamlanmak üzere olan proje kapsamında ASELSAN; KORKUT Mobil Hava Savunma Top Sistemi’ni, Modernize Çekili Top’u ve hatta gemi platformları için GÖKDENİZ’i geliştirdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense Aerospace

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu