B-2 Spirit’a ulaşamayan kontrolörden THY uçağına anons

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’de B-2 Spirit Stealth Bombardıman Uçağı’na ulaşamayan kontrolör, o sırada havada bulunan THY’ye ait yolcu uçağına anons geçti.

Geçtiğimiz gün Atlantik Okyanusu üzerinde Türk Hava Yolları’nın TK12 sefer sayılı uçağına ilginç bir talep geldi. Bölgede uçan B-2 tipi stealth bombardıman uçağına ulaşamayan hava trafik kontrolörü, THY pilotlarından uçağa çağrı yapmalarını istedi.

STM Banner

New York JFK Havalimanı’ndan kalkan ve İstanbul Havalimanı’na uçan TK12 sefer numaralı uçağa, Gander Hava Trafik Kontrol merkezinden bir çağrı geldi.

Tolga Özbek’in haberine göre; Kontrolör, dünyanın en pahalı askeri uçağı olan B-2’ye ulaşamıyordu. THY uçağına yapılan çağrıda pilotlardan 121,5 acil durum frekansından B-2’ye çağrı yapması istendi. Temas olumsuz sonuçlanırken B-2’nin İngiltere’de Fairford Üssü’ne indiği ortaya çıktı.

B-2 Bombardıman Uçağı/JDAM
B-2 Bombardıman Uçağı/JDAM

ABD Hava Kuvvetleri’nin en pahalı uçağı

B-2, Northrop Grumman tarafından tasarlandı. Stealth olarak adlandırılan yani radara görünürlülüğü çok düşük olan uçak, ABD Hava Kuvvetleri tarafından uzun menzilli bombardıman görevlerinde kullanılıyor.

B-2’ler test uçuşlarına başlayan B-21 Raider ile değiştirilecek.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu