Azerbaycan: “Ermenistan’ın İHA’larını düşürdük”

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından Ermenistan Ordusu’na ait iki adet insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “21 Temmuz’da Ermeni silahlı kuvvetleri Aghdam bölgesi yönündeki cephe hattı yönünde 00.30’da ve sabah Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki Tovuz bölgesi yönündeki konumlarımızda sabah 08.45’te taktik insansız hava araçları (İHA) ile keşif uçuşları yapmaya çalıştı. Her iki İHA da hava kuvvetlerimizin hava savunma birimleri tarafından tespit edildi ve imha edildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada söz konusu İHA’ların modeline dair bilgi verilmezken, 16 Temmuz tarihinde de Ermeni Ordusu’na ait X-55 tipi bir İHA düşürülmüştü. Bugün düşürülen iki İHA’nın da X-55 olduğu tahmin ediliyor.

Armenian Defence Industry tarafından geliştirilen X-55; 1.88 metre uzunluğa, 2.62 metre kanat açıklığına, 0.94 metre yüksekliğe, 50 kilogram azami kalkış ağırlığına, 130 km/sa azami hıza, 320 kilometre menzile ve 4500 metre azami irtifaya sahip bir insansız hava aracıdır. X-55, 2014 yılından beri Ermeni Ordusu tarafından kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. IHA madem ki Ermenidir, o zaman hemen düşürülmelidir. Kahraman ve asil Azerbaycan Respublikası Devletlu ve de inayetlu Prezidenti mutlaka gereğini düşünmüştür. Hemen talimat vereceğim, her türlü kömek yapıla. ( azerice kömek, yardım demek) Geriye kalıyor ufak bir konu : Türkiye seneler önce bu möhterem kardaşlarımıza 3600 adet MG -3 makinalı tüfeği hibe etmişti. Envantere 1000 adet girmemişti. Gebertilen düşmandan geri toplandıydı bazıları. Bunu unutmam. İnşallah durum değişmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu