B-52 Stratofortress 30 yıl daha göklerde

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, 1960 yılından beri aktif olarak kullanılan B-52 Stratofortress Stratejik Bombardıman Uçaklarını, 30 yıl daha aktif olarak kullanmayı amaçlıyor.

Boeing yapımı B-52 Stratofortress Stratejik Bombardıman Uçakları, 60 yıldan beri ABD Hava Kuvvetleri (U.S.A.F.) tarafından aktif olarak kullanılıyor. ABD Hava Kuvvetleri, B-52 uçaklarını 30 yıl daha aktif olarak kullanmak için büyük kapsamlı bir modernizasyon projesi başlattı. Boeing ana yükleniciliğinde başlatılan program kapsamında, ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 61 adet B-1B ve 76 adet B-52H bombardıman uçağı, 14.3 milyar dolarlık sözleşme kapsamında moderniz edilecek. Modernize edilen B-52H uçakları, B-52J olarak isimlendirilecekler.

STM Banner

Yeni Radar Sistemi

Boeing B-52H Stratofortress uçaklarında halihazırda bulunan Northrop Grumman üretimi AN / APQ-166 radarı, Raytheon tarafından APG-79 ve APG-82 radarları üzerinden geliştirilecek yeni bir Aktif Faz Dizinli (AESA) Radar ile donatılacak. Böylelikle B-52’nin hedef tespit menzili ve tespit edebileceği hedef sayısı artacak.

Sözleşme kapsamında Raytheon, B-52 uçaklarında bulunan radar sistemlerine ek olarak radomları da değiştirecek. Yeni radar ekranlarını yerleştirmek için ise ana yüklenici olan Boeing ile birlikte çalışacak. Yer ve uçuş testlerinin, 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Yeni Bilgisayar ve İletişim Sistemi

Full-color LCD ekranlar, güncellenmiş bilgisayarlar ve birkaç yeni iletişim linki de CONECT programı aracılığı ile B-52 uçaklarına entegre edilecek. Böylelikle B-52, gerçek zamanlı iletişim yeteneğine sahip olacak. Ek olarak uçaklara, Link 16 Taktik Veri Bağı da eklenecek.

AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW)

Yeni Silah Sistemleri

Modernizasyon programı kapsamında B-52H uçakları, bir dizi nükleer ve konvansiyonel silah sistemleri ile donatılacak. Bu kapsamda B-52H, geçtiğimiz aylarda, Lockheed Martin firması tarafından geliştirilen AGM-183A Hipersonik Füze Sistemi ile uçuş testlerine başlamıştı.

B-52H’nin, geliştirilme faaliyetleri devam eden Uzun Menzilli Seyir Füzesi (LRSO) donatılması planlanıyor. LRSO, AGM-86B havadan bırakılan seyir füzesinin yerini alacak.

Ek olarak B-52H uçaklarının iç silah istasyonları, yapılacak modernizasyon ile birlikte genişletecek. Uçak, dahili olarak iki kat daha fazla mühimmat taşıyabilecek. Bu kapsamda testler, 2019 yılı başında başlatıldı.

Bütün bunlara ek olarak B-52H uçaklarının kokpiti, karşı tedbir sistemi, ve ECM yeteneği de çeşitli modernizasyonlara tabi tutulacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu