B-52 Stratofortress’e AESA radar

Roketsan-ÇAKIR-Banner

ABD merkezli Raytheon şirketi, Boeing tarafından “B-52 Stratofortress Stratejik Bombardıman Uçağı Radar Modernizasyonu Projesi” kapsamında, radar tedarikçisi olarak seçildi. Anlaşmaya göre Raytheon, ABD Hava Kuvvetleri (USAF) envanterinde bulunan bütün B-52 Stratofortess uçakları için Aktif Elektronik Dizin Taramalı (AESA) radar tasarlayacak, geliştirecek ve üretecek. Bu radar modernizasyonu, B-52 uçaklarının 2050 ve daha sonraki yıllarda operasyonel olmalarını sağlayacak. Raytheon tarafından geliştirilecek olan AESA Radarının düşük oranlı ilk üretiminin, 2024 yılında başlaması planlanıyor.

B-52, AESA radarı ile nükleer ve konvansiyonel misyonları desteklemek için gelişmiş navigasyon güvenilirliği kazanacak. Raytheon’un B-52 radarı, APG-79 / APG-82 radar ailesinden geliştirilen AESA teknolojilerine dayanmaktadır.

İlk kez 1955 yılında hizmete giren B-52 Stratofortress Stratejik Bombardıman Uçağı, sadece ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunmaktadır. 8 motora sahip B-52 uçakları, 50 yılı aşkın süredir görevdedir. B-52, maksimum kapasitede kanatlarda ve gövde içerisinde toplam 45 adet bomba taşıyabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu