BAE Systems’ın G-UCAS İHA’sı Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz BAE Systems şirketi tarafından geliştirilen yeni insansız hava platformu G-UCAS, Royal International Air Tattoo (RIAT) 2022 Etkinliği’nde görüntülendi.

Görüntülenen insansız hava aracının, Spirit AeroSystems tarafından geliştirilen ve 24 Haziran 2022’de İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından iptal edilen Mosquito Projesine benzediği görüldü. G-UCAS’ın yanında uzun menzilli ve ramjet itkili METEOR Hava Hava Füzesi’nin bulunması, yeni platformun sahip olacağı hava-hava muharebe kabiliyetine ışık tutuyor.

STM Banner

BAE Systems’in G-UCAS sistemi hakkında henüz ayrıntılı bilgi bulunmasa da jet motorlu olacağı bariz. Sistemin, Türkiye’de BAYKAR tarafından geliştirilen KIZILELMA Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) sınıfında olacağı tahmin ediliyor. Hava-hava ve hava-yer füzeleriyle donatılacak G-UCAS sisteminin, radar faydalı yüküne sahip olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Henüz mock-up’ı sergilenen G-UCAS sisteminin, 3-4 yıldan önce ilk uçuşunu gerçekleştirmeyeceği tahmin ediliyor.

Yaklaşık 3.5 ton azami kalkış ağırlığına sahip olacak G-UCAS’ın; 500 kilogram faydalı yük kapasitesine, 5 saat havada kalış süresine, 0.75+ Mach seyir hızına ve 40.000ft servis irtifasına sahip olması planlanıyor. G-UCAS; elektronik taarruz, 4 adet Spear 3 Füzesi ile kara taarruzu, EO/IR sistemler ile istihbarat, keşif ve gözetleme ve 2x Meteor Füzesi ile hava muharebesi görevlerini gerçekleştirmesi hedefleniyor.

G-UCAS’ın, LANCA Programı kapsamında geliştiriliyor olması ise oldukça muhtemel. LANCA kapsamında geliştirilen bir diğer proje Mosquito, kısa süre önce iptal edilmişti.

Project-MOSQUITO-fighter-UAV

LANCA Konsepti

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin “Hafif Uygun Fiyatlı Yeni Savaş Uçağı” (LANCA) adında bir konsept projesi bulunuyor.

Konsept kapsamında ilk uçağın 2020’li yılların sonunda Typhoon ve F-35 savaş uçaklarıyla beraber uçuş icra etmeye başlaması bekleniyordu. Mosquito Projesi kapsamında geliştirilen ilk insansız savaş uçağının, 2035 yılında hizmete girmesi beklenen Tempest’ten önce göreve başlaması planlanıyordu.

Ancak İngiltere Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir şekilde Musquito Projesi’nin tasarım fazından öteye geçemeyeceğini açıkladı. Spirit AeroSystems ise geçtiğimiz yıl İngiltere Savunma Bakanlığı imzaladığı 30 milyon sterlin değerindeki sözleşme kapsamında, 2023 yılında tam oranlı prototip ile Musquito’nun testlerine başlamayı hedefliyordu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu